Tasavvuf İnsanlığa Ne Vaat Ediyor?

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 7 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. "Tasavvuf İnsanlığa Ne Vaat Ediyor?"
  "Tasavvuf Topluma ne kazandırır

  Semerkand dergisi, 2012 yılının ilk sayısında modern hayatta tasavvufa duyulan ihtiyacı ele alan bir dosya ile okurun karşısına çıkıyor. Halil Akgün'ün hazırladığı dosyanın başlığı "Tasavvuf İnsanlığa Ne Vaat Ediyor?"

  Dün olduğu gibi bugün de tasavvuf İslâm'ın yayılmasında en önemli rolü oynamaktadır. Peki, tasavvufa olan bu ilgi nereden geliyor? İnsanlar bu maneviyat yoluna neden koşuyorlar? Tasavvuf insanların hayatında nasıl bir rol oynuyor? Bugün hayatımıza ne katmaktadır?

  Daha yalın bir şekilde soracak olursak: Tasavvufun, her tür refah ve maddi imkana sahip olan modern insana sunabileceği bir şey var mı?.

  Halil Akgün konuya böyle giriş yaptıktan sonra şunları söylüyor:

  "Tasavvuf bugün İslâm toplumları için de bir irşad ve ıslah yoludur. Kabul edelim ki İslâm dünyasının siyasî, ekonomik, sosyal pek çok sorunları var. Yüzyıl öncesine kıyasla İslâm ümmeti yavaş yavaş ayağa kalkmakta ve yeni bir uyanışın işaretlerini vermektedir.

  Fakat daha almamız gereken çok mesafe, çözmemiz gereken çok mesele var. İslâm'ın izzet ve şerefini korumak ve yüceltmek için atmamız gereken adımlar var.."

  Derginin başyazısında ise Mübarek Erol "Ecel Gelmeden" diyerek yaşadıkça hatırlamamız gereken ölümü, mutlak sonumuzu hatırlatıyor.

  Dergideki bazı yazılar ise şöyle... Hüseyin Okur "Mekke'nin Fethi" adlı yazısında bu kutlu fethi hatırlatarak, İslâm'ın fetih anlayışını anlatıyor. Ahmet Nafiz Yaşar "Bir İsâr Kahramanı: Ebu Talha el-Ensârî r.a." adlı yazısında cömertliğiyle ünlü bu sahabi üzerinden bizlere yol gösteriyor. Ali Uysal "Menkıbeler Ne Söyler?" adlı yazıyla menkıbe ve menakıpnameleri dair güzel bir yazıyla anlatıyor. Kürşad Salih Yaman "Medyatik Bilgi ve Müslüman Duyarlılığı" adlı yazısında haber ve bilgi kirliliğine değiniyor. Siraceddin Önlüer "Müminin Mihengi Dürüstlük" adlı yazısıyla güzel ahlâk serisine devam ediyor. Abdullah Gökmen "Silsilemizden Bir Halka: Hindistan" adlı yazısında Semerkand Vakfı'nın Çin ve Hindistan seyahati vesilesiyle İslâm coğrafyasına, kardeşliğimize, tarihimize değiniyor.

  Yeni yıla bazı yeniliklerle giren Semerkand dergisi bu yazıların dışında her ay olduğu gibi Hal Dili, Bin Bir Damla, Tasavvuf Klasikleri, Tavan Arası, Dün Bugün Yarın, Dünya Hali, Şiir ve Tencere gibi köşelerde çeşitli konulara yer veriliyor.

  Farklı ilgilere hitap eden başka pek çok yazının yanı sıra, özenle hazırlanan Semerkand Çocuk yine dergiyle birlikte hediye ediliyor.  [​IMG]

  Kaynak: Serhaber