Tartışmalı internet yasası onaylandı..

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 2 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  İnternet yasası onaylandı
  Yeni internet yasası

  Amerikada internet kullanıcılarına ait bilgilerin siber güvenlikle ilgili durumlarda istihbarat organları ve firmalar arasında paylaşımını öngören yasa tasarısı ilgili kurulda kabul edildi.Tasarı dijital ortamdaki kullanıcı bilgilerinin ilgili devlet organlarıyla firmalar arasında belli koşullara bağlı olarak paylaşımını öngörüyor.
  Yeni internet tasarısına göre uzun bir listede yeralan ve çoğunu internet servis sağlayıcı ve mağazaların oluşturduğu firmalar, Ulusal Güvenlik Ajansının veritabanına girip kullanıcı bilgilerini çekebilecek. Ajans siber tehdit oluşturan kullanıcılardan gelen veri akışını da, servis sağlayıcıya bildirip bloke edilmesini isteyebilecek.

  Bazı uzmanlar da firmalara açılan bu gizli veri ağının, özel hacker saldırılarına da kapı açtığı kanısında. Firmaların kolayca girebileceği veri tabanlarına, onlar üzerinden hackerların da erişebileceği iddia ediliyor.

  Siber tehdit yasası, son yıllarda büyük Amerikan firmalarının ağlarına yönelik siber saldırıların artması üzerine hazırlandı. Bu firmalar arasında bankalar, silah firmaları, ilaç firmaları, e-ticaret siteleri ve arama motorları başta geliyor.
  (ntv)