Tarım ve Köyişlerine Bağlı Meslek Liseleri

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 21 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Tarım ve Köyişlerine Bağlı Meslek Liseleri
  Tarım meslek liselerinin amacı nedir?
  Türk Milli Eğitimin genel amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak öğrencilere ortaöğretim seviyesinde asgari ortak genel kültür vermek, onlara kişi ve toplumun problemlerini tanıtmak, çözüm yolları aramak, yurdun ekonomik sosyal ve kültürel kalkınmasında katkıda bulunma bilinci ve gücünü kazandırmak, Ülke ekonomisine, tarımsal üretim yönünden katkıda bulunacak, tarımsal işletme ve kuruluşlarda başarı ile çalışabilecek hayvan sağlığı, bitki sağlığı, peyzaj ve çevre düzenleme, su ürünleri, tarım alet ve makine kullanma, gıda analiz ve kontrol ile ileri tarım tekniklerini başarı ile uygulayabilecek ve yapabilecek nitelikte pratik bilgi ve beceriye sahip teknisyen yetiştirmektir.

  İlköğretim üzerine 4 yıllık öğretim süresi olan Tarım Meslek Liselerinde; derslik, laboratuar, kütüphane, idare binası, yemekhane ve yatakhane binası, hamam, çamaşırhane, öğrenci lokali, misafirhane, revir, konferans salonu, açık ve kapalı spor salonları, hayvan hastanesi, tarımsal üretim ünitelerinin bulunduğu bina, tesis, açık ve kapalı gezi ve dinlenme alanları bulunmaktadır.
  Eğitim-Öğretim Ve Sosyal Hizmetler
  1) Öğrenciler teorik bilgi yanında uygulamalı meslek dersleri ile pratik bilgi ve beceri kazandırılır.
  2) Gıda işleme ünitesinde reçel, tereyağı, yoğurt, peynir, salça, turşu, marmelat ve muhtelif meyve sularının yapıldığı işleme tekniklerini öğrenirler.
  3) Kanatlı kümeslerinde kafes, yumurta, et tavukçuluğu üretim tekniklerini bilirler,
  4) Büyük baş hayvanların ve küçük baş hayvanların bakımı, rasyon (yem) hazırlanmasını öğrenirler,
  5) Bağ-bahçe ünitesinde çeşitli üzümlerin ve yumuşak-sert çekirdekli meyvelerin dikim, bakım ve hasat tekniklerini öğrenirler.
  6) Sebze-seracılık ünitesinde domates, biber patlıcan vb. sebzeler ve bu sebzelerin arazide ve örtü altında yetiştirme, bakım ve hasat tekniklerini öğrenirler.
  7) Süs bitkileri ve peyzaj ünitesinde çeşitli iç ve dış mekan süs bitkileri, çiçek ve süs ağaçlarının yetiştirme ve bakım teknikleri ile peyzaj düzenleme tekniklerini öğrenirler.
  8)Tarımsal mekanizasyon ünitesinde traktör kullanmayı, biçerdöver kontrolü, ekim mibzeri ayarı gibi tarım alet ve makinelerini kullanma tekniklerini öğrenirler.
  9) Laboratuarlarda çeşitli bitki ve hayvan sağlığını kontrol edici tahlil-tetkik ve gıdaların analizlerini yapma tekniklerini öğrenirler.
  10) Hayvan hastanelerinde evcil hayvanların muayene, tedavi yöntem tekniklerini öğrenmektedirler.
  11) Bilgisayar laboratuvarında bilgisayar kullanmayı uygulamalı öğrenmektedirler.
  12) Okul kütüphanesinde boş vakitlerini değerlendirmek suretiyle genel kültür kitapları ve tarımsal konularda faydalanabilecekleri bilimsel kitaplardan yararlanırlar.
  13) Çeşitli sportif etkinliklerin yapıldığı açık ve kapalı spor salonunda futbol, voleybol, güreş, masa tenisi gibi spor dallarında öğretmen nezaretinde çalışırlar.
  14) Öğrenci lokalinde televizyon, radyo, gazete, santraç vb. etkinliklerle boş vakitler değerlendirilmektedir.
  15) İsteyen öğrenciler okullarda paralı yatılı ya da gündüzlü okuyabilmektedirler.
  16) Okuldan mezun öğrencilerimiz; Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Belediyeler, Toprak Mahsülleri Ofisi, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Çevre Bakanlığı, Tarım Kooperatifleri gibi kamu kurum ve kuruluşlarında ihtiyaç duyuldukça sınavla işe girmektedirler. Bunun yanında özel Tarımsal işletme kuruluşlarında çalışabilmekte ve mesleklerini serbestçe yapabilme imkanlarına sahip olmaktadırlar.