Tarihte Pargalı İbrahim Hatice Sultan Aşkı Gerçekten Var mı?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Ceylan tarafından 9 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


 1. Hatice Sultan Pargalı İbrahim Aşkı Tarihte Var mı?


  [​IMG]

  Muhteşem Yüzyıl dizisi ilk çıktığı günden bu yana tartışılan bir mesele bu. Kimileri bu aşkın kurgudan ibaret olduğunu hatta evlenmediklerini söylese de bazı tarihçiler bu iki önemli şahsın arasında dizideki gibi bir aşk olmadığını ancak evlendiklerini doğruluyorlar.

  Bir dönem Muhteşem Yüzyılın da danışmanı olan Tarihin Arka Penceresi programından tanıdığımız Erhan Afyoncu kitabında konuyu şöyle özetliyor:

  "Kanuni Pargalı İbrahim Paşayı veziriazamlığa getirdikten hemen sonra kardeşi Hatice Sultanla evlenmesini istemiştir. İbrahim paşanın atmeydanında yapılan ve 15 gün süren dillere destan bir düğünle evlenmişlerdir. Düğünde Ayas Paşa Sağdıç, Mustafa çelebi ise şerbetçi olmuştur."

  Ancak Afyoncunun kitabında ikili arasında dizideki gibi bir aşktan bahsedilmiyor. Büyük ihtimalle Hatice Sultanın isteği dışında Kanuninin uygun görmesi üzerine yapılan bir evlilik bu yani dizidekinin tam tersi. Muhteşem Yüzyılın ilk bölümlerini hatırlayanlar bilir, Kanuni bu evliliğe en çok karşı çıkanların başında geliyordu.

  Kıssadan hisse dizide yapılan kurguyu zenginleştirmek ve heyecanı arttırmak için yapılan bir değişiklik. Zaten dizinin de tarihi birebir aktarma gibi bir niyeti yok. Öyle olsa belgesel olurdu. Ne diyor dizinin başlangıcında "bu dizide geçen olaylar ve kişiler tarihten ilham alarak kurgulamıştır."Bu da bir cevap zaten...
    2. Cevap: Tarihte Pargalı İbrahim Hatice Sultan Aşkı Gerçekten Var mı?

  evet o zamanda gerçekmiş :D
    3. Cevap: Tarihte Pargalı İbrahim Hatice Sultan Aşkı Gerçekten Var mı?

  Aslında tarihte dizideki gibi bir aşk yok. Hatırlayın dizide Kanuni ikisinin evlenmesine ilk başta karşı çıkıyordu. Tarihte ise böyle dillere destan bir aşktan bahsedilmiyor. Aksine ikisini birbirine uygun gören Kanuni. Belki Haticenin fikri bile sorulmuyor...