Tarihimizdeki ilkler, Türk tarihindeki ilkler

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 25 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. Türk tarihindeki ilkler
  İlk radyo yayını, ilk gazete, ilk nüfus cüzdanı

  İLK OSMANLI SARAYI
  Osmanlı Devleti'nin ikinci hükümdarı Orhan Bey, Osmanlı başkenti Bursa'da, ilk sarayın yapımını başlattı. Beyazıt zamanında tamamlanan "Bursa Sarayı", "Timur'un orduları tarafından yıkıldı. Başkentin Edirne'ye taşınmasından sonra, burada da saraylar yaptırıldı. Fatih, İstanbul'u aldıktan sonra, bu kenti Osmanlı Devleti'nin başkenti yaptı. Bu tarihten sonra da Osmanlıların en ünlü ve büyük sarayları, bu ilimizde inşa edildi. İLK TÜRKÇE GAZETE 1 Kasım 1831'de özel bir emirle yayınlanan "Takvim-i Vekayi"dir. Yönetiminden Esut Efendi sorumluydu. Konuları dış olaylar, alım-satım ve devletle ilgiliydi. Saltanatın kaldırılışına kadar yayımlandı. 4068. sayısından sonra TBMM Hükümeti tarafından "Resmi Ceride" adıyla çıkmaya başladı. Günümüzde "Resmi Gazete" olarak yayınını sürdürüyor  İLK NÜFUS CÜZDANI
  Türk tarihinde ilk nüfus cüzdanı, 1863-64 yıllarında yapılan sayımdan sonra verildi. "Osmanlı Tezkiresi" denilen bu nüfus hüviyet cüzdanlarının çizgili, düz bir kâğıt belge niteliğinde birer pusula oldukları, tarihçi Lütfi Efendi tarafından yazılmıştır. Cumhuriyet'ten sonra 1927 yılında yapılan ilk nüfus sayımından sonra, her yurttaşa "nüfus cüzdanı" verildi.


  İLK RADYO YAYINI
  Ankara ve İstanbul'da PTT'nin posta görevlerinde yararlanmak amacıyla kurduğu 5'er kilovat gücündeki verici istasyonlarından, 1927 yılında yapıldı.

  İlk radyo istasyonu da, Ankara'da kuruldu. 28 Ekim 1938 günü sürekli yayınlara başlayan bu yeni radyo, uzun dalga "Türkiye Radyosu" ve kısa dalga "Ankara Radyosu"
  adıyla görev yapıyordu.