Tarihe Geçen Firarlar

'Güncel Bilgiler' forumunda alemşah tarafından 11 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Libby Hapishanesinden kaçış
  Amerikanın sivil savaş döneminde yaşanan bu meşhur kaçış hikayesi 1864te 9 şubatı 10 şubata bağlayan gecede gerçekleşti. 100ü aşkın asker mahkum hapishanenin bodrumundan bir tünel kazarak 17 günün sonunda dışarıya ulaştı!

  [​IMG]
  Londra Kulesi – İngiltere
  1500lerin sonlarına doğru siyasi suçluların tutulduğu londra kulesinde John Gerard adlı düzenbaz bir rahip bulunuyordu. Mahkumluğu sırasında dışarıdaki destekçileriyle mektuplaşan rahip, portakal suyunu mürekkep olarak kullanıp mektuplara görünmez notlar ekliyordu. Ayrıca başka bir kulede bulunan hapis arkadaşı John Arden ile kaçma planı hazırladı. Dört ekim 1597 gecesi birlikte kaçtılar.
  [​IMG]
  Texas Yedilisi
  Bir grup mahkum 13 aralık 2000de maksimum korumalı bu hapishaneden kaçtı. Özenle yaptıkları planla güpegündüz bir sürü görevliyi atlatıp başka mahkümların eşyalarını ve kredi kartlarını çalarak hapishanenin sevk kamyonuyla kaçmayı başardılar. 21-23 ocak 2001 tarihlerinde tekrar tutuklanan suçlular ister inanın ister inanmayın Americas Most Wanted adlı TV programıyla bulundu!
  [​IMG]
  Alfred Wetzler ve Rudolf Vrba
  Auschwitz ölüm kampından çok ilginç bir planla kaçan bu ikiliden Alfred Wetzler Slovak bir Yahudiydi. Bu kaçışla, tarihte hapishaneden kaçabilen sayılı Yahudi kaçaklardan biri oldu. Bu ince kaçışın yayınlanan 32 sayfalık raporu, Auschwitzin iç yüzünü aydınlatan ilk detaylı rapor oldu.Böylece bu kampın barındırdığı gaz odaları ve krematoryumlar hakkında Batı'nın da haberi olmuş oldu!
  [​IMG]
  Alcatrazdan kaçış
  29 yılda 14 kaçış denemesine tanık olmuş olan bu hapishanenin en meşhur kaçış olayı 11 haziran 1962de Frank Morris ve Anglin kardeşlere aitti. Hücrenin tepesindeki boruları keserek hava boşluğundan çatıya çıktılar. Drenaj borusundan süzülerek kaçtılar.Bazı söylentilere göre üç mahkümun da San Fransisco körfezinde boğulduğu yönünde. İlginç olansa cesetlerinin hiç bulunamamış olması!
  [​IMG]
  Yakutsk – Sibirya
  1939da Slavomir Rawicz adlı Polonyalı süvari, kaldığı kampta komiserin karısıyla arkadaşlık etmeye başladı. Sonra da kadının yardımıyla altı mahkumla beraber oradan kaçtı.Daha sonra polonyalı bir genç kız da kendi kampından kaçarak onlara katıldı.İnanması güç ama birlikte 6437 kilometre yol kat ettiler!
  [​IMG]
  Pascal Payet
  2001de cinayetten 30 yıla mahkum edilmiş bu adam Fransada bulunduğu hapishaneden iki kez kaçmaya çalıştı.İnanılması güç ama kaçma denemelerinin ikisinde de kaçırılmış helikopter kullandı. İspanyada ikinci yakalanışında yüzünde bir takım estetik değişimler olduğu ama bunun Barcelona polisinin gözünden kaçmadığı anlaşıldı.
  [​IMG]
  Stalag Luft
  İkinci Dünya Savaşı sırasında esir alınan askerlerin tutulduğu ev şeklinde bir hapishane olan Stalag Luft, Alman bir Hava Kuvvetleri savaş kampı hapishanesiydi. Ocak 1943te Roger Bushell yönetimindeki bir grup mahkum üç ayrı çıkışı bulunan tünel kazarak hiç fark edilmeden kaçtı.
  [​IMG]
  Colditz kaçışı
  Colditz şatosunda bulunan bu hapishane yine İkinci Dünya Savaşındaki Alman asker mahkumlar için kullanılıyordu.Pek çok kaçış denemesi Jack Best ve Bill Goldfinch adlı ingiliz pilotlarınkinin oldukça gerisinde kalıyordu. Çaldıkları malzemelerle bir planör yaptılar. Şapelin çatısından 60 metre alçaklıktaki Mulde nehrine uçtular! Planör ise bir daha bulunamadı.
  ekolay