Tansiyon neden yükselir?

'Sağlık Rehberi' forumunda ZeuS tarafından 14 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

 1. Tansiyon neden dolayı yükselir
  Yüksek tansiyon nedenleri

  Yüksek tansiyondan şikayet edenlerin sorununa İşveçli bilim adamları çare buldu.
  İsveçli bilim adamlarının yaptığı bir araştırma, gürültülü caddelere yakın oturanlarda yüksek tansiyon riskinin daha fazla olabileceğini ortaya koydu.
  Lund Üniversitesi ekibi, ses düzeyinin günlük ortalama 60 desibelden fazla olmasının yüksek tansiyon riskini artırdığını bildirdi.
  Araştırmacılar, gürültünün strese ve hatta uyku sorunlarına sebep olabileceğini, bunun da tansiyon sorununa yol açabileceğini belirttiler.
  28 bin kişiyle görüşen araştırmacılar, 60 desibelden yüksek sesin yüksek tansiyon riskini yüzde 25 artırdığını saptadılar.

  İsveçli ekibin Environmental Health (Çevre Sağlığı) dergisinde yayımlanan makalesinde, yüksek tansiyon; kalp krizi ve felce de yol açabileceğinden bulguların endişe verici olduğu ifade edildi.
  Bulgunun, 60 yaşın üstündekilere etkisi ise bu kişiler gürültüye duyarsızlaştığı ya da halihazırda yüksek tansiyonu olabileceği için bilinmiyor.
  Ancak Britanyalı uzmanlar, İsveç ekibinin bulgularını sorgulayarak, beslenme ve sigara içme gibi faktörlerin tansiyon konusunda çok daha önemli unsurlar olduğu görüşünü dile getirdiler.
  aıntı
   
 2. ZeuS abi bişey sorucam Deprem korkusundan tansyon yükselirmi :f20: :(
   
 3. Bildiğim kadarıyla deprem korkusu paniğe sebep olur ve panik anında tansiyon yükselebilir.
  Geçmiş olsun Bloom
   
 4. Benim tansiyonum yükselmez.Genelde düşer hem de yerlerde gezer :(
   
 5. blue yakında sen tansıyonunu kayberdesen hıc sasırmam :)
   
 6. benim tansiyonumda blue ablam gibi düşük
   
Yükleniyor...