takvim ve saat olmasaydı ne olurdu

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Elfida tarafından 22 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Takvimler Olmasaydı Ne Olurdu


  Eğer takvimler olmasaydı hangi ayın hangi gününde olduğumuzu bilmemiz epey zor olurdu. Takvim, bütün bir yılın aylarını, günlerini, mevsimlerini bayram ve tatil günlerini gösteren, önceden basılmış bir cetveldir.

  SAAT OLMASAYDI NE GİBİ SORUNLARLA KARŞILAŞIRDIK
  Saat olmasaydı zamanı ölçemezdik. Zamanı ölçemediğimiz içinde yapacak olan işlerimizi zamanında yapamazdık, bulunmamız gereken yerlerde zamanında olamazdık. Saat olmasaydı zamanı daha iyi kullanamazdık. Kullanamadığımız içinde okadar çok sorunla karşılaşırdıkki işimize geç kalırdık, okulumuza geç kalırdık yada vaktinden erken giderdik. Her acıktığımızda yemek yerdik, düzensiz beslenirdik. İlaç almamız gerekiyorsa hangi aralıklarla alacağımızı bilemezdik, bazen önceden bazen sonradan alacağımız için sağlımızı kötü etkilerdi.

  Saat olmasaydı zamanı ne ile ölçerdik?
  Saat kavramına sahip olmasaydık, en fazla sabah, öğle, akşam vb. kavramlara sahip olur, aradaki sürelerde yine güneşin gökyüzündeki konumuna, tahminlere, biyolojik tepkilerimize göre açlık, yorgunluk, uyku gibi , kimi hayvan davranışlarına göre mesela horoz ve bunlar gibi davranırdık.
  Günümüzde zamanımı istediğimiz gibi ayarlamak, öğrenmek ve ayarlamak çok basittir. Çünkü neredeyse herkeste saat vardır. Saatin bize sunduğu yararları saymaya kalksak zamanımız yetmez sanırım.
  Günümüzde kullandığımız dijital ve mekanik saatler geldiğimiz teknolojik noktanın eserleridir.

  Saat olmasaydı insanlar nasıl yaşardı?
  Yaşantımızda saat olmasaydı, insan bedenin alışkanlıklarına ve yaşam tarzına göre değişkenlik gösteren biyolojik saati vardır. Biyolojik saat insan bedeninde olan birçok olayın ritmini belirler. Sabah kalkıp öğlen yemek yiyen ve akşam uykusu geldiğinde uyuyan bir insanın günlük döngüsünü gösteriyor. Günlük beden ritmi, gece ve gündüzle paralellik göstermekte. Bedenin ihtiyaçlarına göre bir çizelge izlemekte susayınca su içmek gibi. Yada her gün sevdiği severek yaptığı işine gitmek için saati kuran her gün aynı saatte kalkmaya vücudunu alıştıran kişi daha sonraları kendiliğinden saat çalmadan kalkar, gerçek saat kadar dakik olamaz tabiki bazen geç bazen erken de kalkılabilir. Saat olmasaydı insan bugünkü gibi dakik olmazdı, her işlerini zamanında yapamazdı. Belki sabahları uyanmak için evimizde horoz beslerdik. Taşıma araçlarının ( uçak, otobüs, tren, gemi ) kalkış varış saatleri olmazdı, işçilerin işbaşı, paydos saatleri olmazdı, işlerimizi zamanında yapamazdık. Alacaklarımızı vereceklerimizi zamanında veremezdik. Bu örnekler dahada çoğaltılabilir, kısaca saat olmasaydı zamanı düzene sokamazdık, karmaşa içinde rastgele yaşardık.
  Saati kullanmaya ihtiyaç duymadığımız işler var mı? Tabiki yok, demekki gönümüzde saat olmadan hiç bir şey yapamayız.