takma dişler nasıl yapılıyor

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Blue tarafından 17 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. takma dişler nasıl yapılıyor


  Ağızda çeşitli nedenlerle estetikbozuklukların veya kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay oluşumlar protezdir (takma diş).

  Genel olarak diş kayıpları, diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda oluşabilmektedir. Bunun yanında bazı kazalar sonucunda da diş kayıpları meydana gelmektedir. Bu nedenle kaybedilen dişlerin yerine, fonksiyonel ve estetik olarak sağlıklı dişlerle aynı görevi görecek protezler yapılmalıdır.  Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar.

  Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

  Protez Çeşitleri
  *Sabit Protezler (kron-köprü benzeri yapıştırmalı protezler)  *Hareketli Protezler (total ya da bölümlü protezler)  *implant üstü protezler (sabit veya hareketli)
   


Similar Threads: takma dişler
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Takma diş doğal dişin yerini tutarmı 3 Ocak 2009
Sağlıklı Yaşam 20 yaş dişleri sayısı kaç tanedir kaç yaşında çıkar 9 Kasım 2014
Sağlıklı Yaşam Evde dişleri beyazlatmanın yolları 28 Şubat 2014
Sağlıklı Yaşam Süt Dişleri Ne Zaman Dökülür 3 Aralık 2013
Sağlıklı Yaşam Süt Dişleri Hangileridir? 3 Aralık 2013