Takı Tasarımı Nasıl Yapılır

'El Becerileri' forumunda Sitem tarafından 28 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. T
  Takı Tasarımı modeller öneriler

  Sadece ev hanımlarının değil, çalışan kadın ve hatta erkeklerin hobisi haline gelen takı tasarımı için kendi mesleğini bırakanlar bile var.İnternet, takı meraklıları için büyük bir hazine. Çünkü burada yeni başlayanların inceleyebileceği takı çeşitlerini ve bunlarla ilgili yazıları görmek mümkün.

  TAKI TASARIM VE MODELLERİ İÇİN BURAYI TIKLAYARAK FORUMUMUZDAN FAYDALANABİLİRSİNİZ..


  İşte takı tasarımı yapmak isteyenlere bir kaç öneri;

  MALZEME SEÇİMİ

  İpler: Takı tasarımında kullanacağınız iplik, malzemenin niteliğine ve boyutuna göre değişir. Genelde inci dizmek için ipek iplik kullanılır ve piyasadan birçok renkte temin edilebilir. İnci ve boncuk dizmek için tercih edilen naylon iplik, iğneli veya iğnesiz olarak kullanılır; en çok kullanılan cinsi saydam ve 0.25 cm olanıdır. Ham veya mumlu ip ise yazlık takılarda tercih edilir. Gümüş ya da altın metal ipler daha çok sallantılı kolyeler, boyunluklar ve sert kolyeler için idealdir.

  Yüzük ölçü çubuğu: Yüzük yapımının olmazsa olmazıdır. Çünkü parmak çapını bilmeniz gerekir.

  Mum ağacından boncuk: Ahşap boncuklar özellikle kolye yapımında, doğal görünümüyle tercih edilen bir malzeme. Palmiye, çam ve başka yumuşak ağaçlardan yapılmış olanların dışında ceviz, meşe, mantar ve bambudan yapılmış çeşitleri de bulunuyor. Muz ağacından yapılan boncuklar, ağacın yapraklarının boya ve tutkal yardımıyla üst üste getirilmesiyle elde ediliyor. Bu ilginç yöntem daha çok Filipinler ve Japonyada uygulanıyor.

  Penseler: Takının farklı bölümleri için farklı tipte penselere ihtiyaç var. Küçük daireler ve metal telden küpeler yapmak için yuvarlak uçlu, klips kısımlarını sıkıştırmak veya daireleri kapatmak için yarı yuvarlak uçlu ve son olarak bazı durumlarda teli daha iyi kavrayabilmek için düz uçlu penseler tercih edilir.

  MALZEME NEREDEN BULUNUR

  Takı tasarımı konusunda pek çok eğitim atölyesi malzemeyi temin ediyor. Ama kendi zevkinize göre bir şeyler almak isterseniz bu konuda Ankarada Necati Bey Caddesindeki Moda Çarşısında ve Onur İş Hanında takı malzemeleri satan yerler var. İzmir Caddesi üzerinde de aradığınız çeşitleri bulmanız mümkün.

  İstanbulda ise en bol ve ucuz çeşidin bulunduğu yer Tahtakaledeki Marputçular Çarşısı (Marputçu Han). 50ye yakın dükkanda ister toptan, ister perakende alışveriş yapabilirsiniz. Anadolu Yakasında oturanlar, Kadıköy Bahariye Caddesinin arka sokaklarındaki dükkanları kullanabilir.

  İzmirin bu konudaki popüler adresiyse, Kemeraltındaki Kızlar Ağası Hanı.

  alıntı :pudra