Tahriş Olan Cilt için tavsiyeler

'Kişisel Bakım' forumunda HazaN tarafından 18 Kasım 2008 tarihinde açılan konu


 1. Tahriş olan cildi evde bulabileceğiniz doğal ürünler ile kısa sürede ve ucuza tedavi etmeniz mümkün. Genellikle kimyasal maddeler ve yapay kokular içeren ticari kozmetik ürünlerin aksine doğal, bitkisel ürünler hassas ciltlerde de kullanılabilir. Bu doğal ürünler tahriş olmuş veya yaralanmış cilt için tedavinin yanı sıra besleyici özellikleri ile daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlayabilir. Dikkat edilmesi gereken bu doğal ürünlerden herhangi birine alerjiniz olup olmadığını öğrenmek.

  Egzama gibi cilt sorunları için rahatlatıcı bir etkisi bulunan zeytinyağını kullanabilirsiniz. İçerisinde zeytinyağı özü bulunan kozmetik cilt kremleri yerine direk olarak ekstra virgin zeytinyağı kullanabilirsiniz.

  Ciltte oluşan kızarıklıklar, kaşıntılar için tavsiye edilen bir diğer ürün ise maden suyu. Maden suyu kaşıntıyı hafifleterek cildin daha fazla tahriş olmasını engeller. Ayrıca maden suyu içinde bulunan doğal mineraller lazerli peeling sonrası rahatlama sağlayabilir.

  İçeriğinde bulunan A ve C vitaminleri ile mükemmel bir cilt desteği olan domates ayrıca cilt için doğal bir sıkılaştırıcıdır. Antioksidan özelliği de bulunan taze domates peltesini yüzünüzde ve cildinizin diğer bölgelerinde haftada 2-3 gün kullanabilirsiniz. Domatesi sürdükten 10-15 dakika sonra ılık su ile durulayın.

  Sivrisinek sokması yüzünden tahriş olan cildin üzerine bir aspirini iyice toz haline getirerek koyabilirsiniz. Aspirin böcek ısırıkları, kıl dönmesi gibi durumlarda iltihabı engellemek için kullanılabilir.

  Zencefil ve ekinezya içeren doğal sabunlar kaşıntılı cildi rahatlatır ve varsa iltihabı hafifletir.

  Yeşil ve siyah çay içinde bulunan phytonutrients küçük yanıklarda zarar gören damaları rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Soğuk çayı bir havlu ile soğuk kompres yaparak yanık üzerine uygulayabilirsiniz.

  Güneş yanığı sonrası cildi rahatlatmanın en iyi yollarından biri de domates suyu ya da yoğurt sürmektir. Bu ikisini tek tek ya da karıştırarak güneşten tahriş olan cilde sürebilirsiniz. 30 dakika kadar beklettikten sonra suyla durulayın.

  Tahriş olan cilde doğal ürünlerle ilk müdahaleyi yapabilirsiniz ancak tahriş çoksa, ciddi bir yanık varsa ve diğer ciddi durumlarda profesyonel yardım almak için mutlaka bir doktora gitmelisiniz.
   


Similar Threads: Tahriş Olan
Forum Başlık Tarih
Kişisel Bakım Karın Problemi Olanlara Uygun Bikini Modelleri 31 Ocak 2012
Kişisel Bakım saç için gerekli olan vitaminler 7 Ağustos 2011
Kişisel Bakım Yaşlanmaya sebep olan yiyecekler 17 Mart 2011
Kişisel Bakım Burçların Makyajla Olan İlişkisi 19 Ocak 2011
Kişisel Bakım Kil Maskesinin Cilde Olan Faydaları 30 Temmuz 2010