Tabletlerin pil ömrünü uzatma

'Teknoloji Haberleri' forumunda Züleyha tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Züleyha

  Züleyha Site Yetkilisi


  Tabletlerin pil ömrünü uzatma

  [​IMG]

  Gün içerisinde elimizden düşmeyen tabletlerin en lazım olduğu anda şarjı bitiverir. Böylesi bir durumla karşı karşıya kalmamak için yapmanız gereken bir kaç küçük değişiklik var. Tabletlerin pil ömrünü uzatmak için yapmanız gerekenler;

  iOS ya da Android hiç farketmez tüm tabletlerin arka planında çalışan uygulamalar en büyük pil düşmanıdır. Hem tabletlerin belleğinde yer kaplar hemde işlemcinin pasif olarak çalışmasını sağlar. Böylece sizin haberiniz olmadan tabletinizin pil ömrü kısalır ve ummadığınız bir anda kapanıverir. Bu duruma düşmemek için arka planda çalışan uygulamaları aklınıza geldikçe durdurun.

  Diğer bir pil düşmanı ise ekran parlaklığıdır. Siz görsellik açısından ekran parlaklığını en üst seviyeye getirirsiniz ama unutmayın ki tabletin pil süresini kısaltan işlemlerden biridir bu. Eğer tabletiniz büyük ekrana sahipse durum daha vahim olabilir. Bu nedenle ekran parlaklığını rahatsız olmayacağınız şekilde kısmanızda fayda var.

  Eskiden beri bilinen ama en çok yapılan hatalardan birisi de tabletinizin pili tam olarak bitmeden şarja takmak ve şarjda takılıyken kullanmaktır. Bu durum tekrarlandıkça tabletinizin pil ömrü de kısalır. Bu nedenle cihazın şarjı tamamen bitmeden şarja takmayın ve şarjda takılıyken tabletle uzun süreli işlem yapmayın.