Tablet Pc Nedir

'Teknik Yardım' forumunda zamaneanne tarafından 21 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Tablet Pc Nedir  Tablet Pc nin Özellikleri  [​IMG]


  Tablet PCler aslında neredeyse dizüstü PCler kadar eski bir geçmişe sahip. Apple bu işe el atana kadar uykuda olan bu PC biçimi, iPadin çıkışıyla fenomen haline geldi. Eski tablet PClerde masaüstü işletim sistemlerinin kullanılması yüzünden başarısız bir kullanıcı deneyimi varken, Apple; mp3 çalar ve cep telefonu için tasarladığı işletim sistemi, iOSu tablet PCye adapte edince, ortaya kullanımı çok kolay ve pratik bir cihaz olan iPad çıktı. iPadin başarısını gören diğer üreticiler de boş durmadı ve yaklaşık bir yıl sonra piyasayı farklı markalara ait tablet PCler doldurdu. Çoğunlukla Android işletim sistemiyle çalışan bu tablet PCler sayesinde her keseye göre bir tablet PC bulmak mümkün hale geldi.

  Eskiden “PC denince ortalama bir kullanıcının aklına “windows gelirdi Sonradan yaygınlaşan “linux/unix de günümüzde oldukça popüler hale geldi. Fakat bu işletim sistemler “yeni nesil cihazlarda direk kullanılamazdı zira yeni cihazların çoğu dokunmatik ekran olduğundan buna göre özelleşmiş fonksiyonlara gerek duyuldu. O sebeple windows “mobil cihazlar için çeşitli versiyonlarını çıkardı. Bu gelişmeleri yakından takip eden Google “android i, Apple ise “iOS işletim sistemleriyle günümüze kadar geldiler. Özetle, günümüzdeki tablet PClerde en çok kullanılan işletim sistemleri bunlardır.

  Son olarak yakın zamanda Tablet PCler çok fazla yaygınlaşacak. Öncelikle buna hazırlı olmak gerekiyor. Bununla birlikte teknoloji meraklıları ürünlerine karar verirken daha özenle araştırmalıdır zira cihazların fiyatları yüksek ve çok farklılıklar var. iPad, iPad 2 gibi bir ürün tercih edebileceğiniz gibi, android ile çalışan onlarca model içinden de tercih yapabilirsiniz.