Suyun görevleri nelerdir

'Ders notları' forumunda Aysell tarafından 2 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. suyun görevleri

  suyun vücuttaki görevleri

  Su , atıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
  Deri içinden buharlaşmak suretiyle (terleme)vücut ısısının düzenlenmesine katkıda bulunur.
  Hücre ,vücut dokusu ve organ yapılarının bir kısmını oluşturur.
  Besinleri (mineral ve vitaminler vs.)ve hormonları , bunlara ihtiyacı olan hücrelere dokulara ve organlara taşır.

  Suyun vücuttaki görevleri;

  a) Yediğimiz gıdalardaki besin öğelerinin çözünüp sindirilmesi ve emilmesi için gereklidir,
  b) Vücut sıcaklığını ayarlar. Sıcak havada terleme ve terin buharlaşması sonucu ısı enerjisi deriden atılır ve serinleme hissedilir,
  c) Vücuttan atık maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Vücudun kullanamadığı, gereğinden fazla olan yada zararlı bileşiklerin çoğu suda çözünerek idrar ve dışkıyla atılır. Vücudumuzun kullandığı suyun bir kısmını içtiğimiz su ve diğer içeceklerden, bir kısmını gıdaların içinde bulunan sudan, belirli bir miktarını da vücut metabolizması sonucu ortaya çıkan sudan karşılarız. Aldığımız suyun hemen hepsini idrar, dışkı, terleme ve nefes verme yoluyla dışarı atarız. Bu duruma su dengesi adı verilir ve aldığımız suyla vücuttan attığımız suyun birbirine eşit olması anlamına gelir. Ortalama yetişkin bir insanda bu denge yaklaşık 2400 mililitre suyla sağlanır. Bu da günde 8-10 bardak su ve diğer sıvılara eşittir.

  Kısacası vücuttaki su , herşeyden önce acil durumlarda organizmanın yıkanmasını sağlayan bir rezervuar olarak devreye girer.Vücut ısısını regule etmek ve cildi sağlıklı tutmak temel görevleri arasındadır.