Suut Kemal Yetkin Hayatı ve Edebi Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 22 Mart 2012 tarihinde açılan konu 1. Suut Kemal Yetkin

  Doğum 1903/Şanlıurfa
  Ölümü 16 Nisan 1980/Ankara
  Meslek Siyasetçi, akademisyen, deneme yazarı
  Suut Kemal Yetkin, Türk, akademisyen, deneme yazarı, üniversite yöneticisidir. Bir süre siyasetle de meşgul olmuştur. Türk edebiyatının Nurullah Ataç'la beraber en önemli deneme yazarlarındandır.

  HAYATI
  1903 yılında Şanlı Urfa’da doğdu. Urfa Milletvekili Şeyh Saffet Efendi 'nin oğludur. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği yapmış İlhan Öztrak'ın kayınpederidir. İlköğrenimini İstanbul'da ve orta ile lise eğitimini İstanbul’da yaptı. 1925 yılında liseden mezun oldu ve o yıl yurt dışında eğitim görmek için devlet bursu yarışmasını kazanıp Fransa'ya gönderildi. Fransa’da Felsefe eğitimi gördü.
  ÇALIŞMA HAYATI
  Yurda döndükten sonra çeşitli liselerde ve öğretmen okullarında görev yaptı. 1934'te yeni kurulmakta olan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi 'ne Estetik ve Sanat Tarihi doçenti olarak tayin edildi. Bu görevden 5 yıl sonra da Milli Eğitim Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel müdürlüğü görevini yaptı. Siyasete atılarak bir süre Urfa Milletvekilliği yaptı.
  1959-1963 yılları arasında Ankara Üniversitesi Rektörlüğünde bulunduktan sonra iki kez Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanlığı yaptı. Estetik, sanat, felsefe, resim konularındaki yapıtları hazırlayıp estetik ve güzel sanatlar konusunda özgün düşünceler geliştirdi. Edebiyatın türlü konuları üzerinde özlü düşüncelerini kaleme alan deneme turunun en başarılı temsilcilerinden oldu. Bir süre Hacettepe Üniversitesi’nde görev yaptıktan sonra burada emekli oldu. 28 Nisan 1980'de Ankara'da vefat etti.
  EDEBİ HAYATI
  Yazın yaşamına Suut Saffet takma adıyla şiir ve mensur şiirler yazarak başlamıştır.. İlk düz yazısı 1923'de Servet-i Fünun dergisinde çıkmıştır. Aynı yıl "Sı'r-i Leyâl" adli şiir kitabı yayınlandı. "Sanat ve Edebiyat" adlı bir dergi çıkardı. Deneme türünde yapıtlar verdi. Suut Kemal Yetkin, bu türden yazılarım "Görüş", Varlık, Türk Dili, Hisar dergilerine gönderdi.