Suudi Arabistanın Tarihi Yerleri

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 6 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Suudi Arabistan Tarihi Yerler


  Suudi Arabistanın Tarihi Yerleri Nerelerdir

  Suudi Arabistan Krallığı, Arap Yarımadası'nda bulunan en büyük ülkedir. Kuzeybatı'da Ürdün, kuzey ve kuzeydoğu'da Irak, doğuda Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, güneydoğuda Umman, güneyde Yemen, kuzeydoğusunda Basra Körfezi ve batısında Kızıldeniz ile çevrilidir. Buraya iki kutsal caminin arazisi de denir; çünkü İslam'a göre iki kutsal şehir olan Mekke ve Medine bu ülkededir.

  Al-Hijr, Suudi Arabistanın ilk kültür mirası olma özelliğini kazanan mekânı oldu. Alanda, MÖ 1. yüzyıldan kalma, iyi korunmuş, süslü cepheli mezarlıklar bulunuyor. Aynı zamanda 50 kadar eski belge ve mağara resimlerine de ulaşmak mümkün. Al-Hijr, Nabatean kültürüne ve uygarlığına ışık tutan 111 adet mezarlığa, su kemerlerine ve diğer Nabatean mimarî eserlerine evsahipliği yapıyor

  [​IMG]

  Mescidi Nebevi: Hicretin ardından Hz. Muhammed ve ashabı tarafından inşa edilmiş, Mekkedeki Mescid-i Haramın ardından İslam dünyasının en kutsal ikinci camii konumundadır. Mescidi Nebevi başlangıçta basit bir yapıydı; hurma kütüklerinden sütunları, hurma dallarından çatısı, bir adam boyunda avlu duvarlı bir mescitken, 654 yılındaki depremden sonar tekrar yapıldı, Emevi ve Abbasi dönemlerinde de yapımı devam etti. Hz. Muhammedin yanı sıra halifeler Hz. Ebu Bekir ve Hz. Osmanın kabirleri de bu camidedir.

  Uhud Dağı ve Kabristanı: Mescid-i Nebeviye 5 kilometre mesafedeki 110 metrelik Uhud Dağının eteklerinde İslam tarihinin en önemli savaşlarından biri yapılmıştır. Hac zamanı buraya gelenler şehitliği, okçular tepesini, savaşın vuku bulduğu diğer alanları ve Hz. Hamza ile 70 sahabenin kabirlerini ziyaret ederler.

  Yedi Mescidler: Hendek Savaşının yapıldığı bölgede, ordu komutanlarının çadırlarının bulunduğu yerlere, birbirine yakın yedi küçük mescid yapılmıştır. Bunlara Yedi Mescidler denir, hac için Medineye gelenler burayı mutlaka ziyaret eder.

  [​IMG]