Suudi Arabistanın Neyi Meşhur

'Ülkeler' forumunda Sitem tarafından 17 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Suudi Arabistanın Nesi Meşhur


  Suudi Arabistan'ın Neyi Ünlüdür

  Kabedeki Hac ve Umre Ziyaretleri
  Suudi Arabistan deyince akla ilk gelen Kabedeki Hac ve Umre Ziyaretleri dir.İslam'a göre iki kutsal şehir olan Mekke ve Medine bu ülkededir.

  [​IMG]

  Arap Atları
  622 yılındaki hicretle beraber İslam dünyası Arap atlarıyla tanışmıştır. 630'lu yıllarda müslüman toplumlar Kuzey Afrika ve Ortadoğu'ya doğru genişleme çabasına girdi. Bu genişleme 711 yılında İspanya 'ya kadar vararak 720'de bütün İspanya Yarımadası'nı kapladı. Arap ve Ortadoğu kökenli akıncıların atları en güçlü Avrupa kökenli atları ezip geçtiler

  Efsaneye göre Arap cinsinin dişisini Muhammed seçmiştir. Çölde uzun bir seyahatten sonra susayan kervandaki hayvanların sadakatini ve dayanıklılığını ölçmek için bir su kaynağının yakınına kadar sürdüğü hayvanları geri çağırmış, bu çağrıya yalnızca beş tane dişi at karşılık vermiş. Suyu bırakarak sahiplerine geri dönecek kadar sadık olmaları sebebiyle bu beş at, el-Hamse, yani beş olarak adlandırılmış. Bu atların, beş Arap atı türünün ataları olduğu söylenir. Bir diğer efsane de Süleyman'a dayanmaktadır.

  [​IMG]

  Petrol Zenginliği
  Suudi Arabistanın günlük petrol üretimini 9 milyon varilin üzerindedir.Hükümet, petrolden elde edilen gelirleri Suudi Arabistan'ı çok çeşitli bir sanayi ülkesine dönüştürmek için gerekli altyapıyı yaratmak için kullanmıştır. Ham petrol ve petrol ürünlerinin, devlet gelirlerinin %90'dan çoğunu oluşturduğu ülkede, petrolün büyük bölümünü çıkaran ARAMCO şirketinde Suudi ailesinin payı 1973'te %25 iken, 1974'te %60'a, 1980'de de %100'e yükselmiştir.

  [​IMG]


  Hurma Üretimi
  Suudi Arabistan'ın hurması ve hurma üretimiylede meşhurdur.

  [​IMG]


  Nüfud,Rubulhali ve Deha Çölleri

  [​IMG]

  Cidde Havaalanı,

  [​IMG]

  Deve Kervanları
  [​IMG]

  Suud Ailesi ve Kraliyet Yönetimi
  Suudi Arabistan, şeriat yasalarının anayasa olarak kabul edildiği bir krallıktır. Hem yürütme gücünü, hem yasama gücünü elinde tutan kral, Bakanlar Kurulu'nu kendi atar ve kararlarını veto etme hakkına sahiptir