Suudi Arabistanın Gezilecek Yerleri

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 13 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Suudi Arabistanın Gezilecek Yerler


  Suudi Arabistanın Gezilecek Güzel Yerleri

  Suudi Arabistan Krallığı, Arap Yarımadası'nda bulunan en büyük ülkedir. Kuzeybatı'da Ürdün, kuzey ve kuzeydoğu'da Irak, doğuda Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, güneydoğuda Umman, güneyde Yemen, kuzeydoğusunda Basra Körfezi ve batısında Kızıldeniz ile çevrilidir. Buraya iki kutsal caminin arazisi de denir; çünkü İslam'a göre iki kutsal şehir olan Mekke ve Medine bu ülkededir.

  Riyad şehri Suudi Arabistanın başkentidir. Nüfusu 5 milyonun üzerindedir. Arap yarımadasında bulunan kent Birinci Dünya Savaşından sonra Osmanlıdan bağımsızlaşmış daha sonrada Suudi Arabistanın başkenti olmuştur. Riyadda gezilecek yerler arasında King Fahd Road,Masmak Kalesi,Kingdom Center,Riyad Tv Kulesi sayılabilir.

  [​IMG]

  Suudi Arabistan’ın batısında, Kızıl Deniz’e 193 kilometre mesafede konumlanan Medine ülkenin dördüncü büyük kenti konumunda. Eski adı Yesrib olan kent; Medirra, Medirke, Meddiyne, Mezzine isimleriyle de anılmıştır.

  Gezilebilecek Yerler


  Mescidi Nebevi: Hicret’in ardından Hz. Muhammed ve ashabı tarafından inşa edilmiş, Mekke’deki Mescid-i Haram’ın ardından İslam dünyasının en kutsal ikinci camii konumundadır. Mescidi Nebevi başlangıçta basit bir yapıydı; hurma kütüklerinden sütunları, hurma dallarından çatısı, bir adam boyunda avlu duvarlı bir mescitken, 654 yılındaki depremden sonar tekrar yapıldı, Emevi ve Abbasi dönemlerinde de yapımı devam etti. Hz. Muhammed’in yanı sıra halifeler Hz. Ebu Bekir ve Hz. Osman’ın kabirleri de bu camidedir.

  Uhud Dağı ve Kabristanı: Mescid-i Nebevi’ye 5 kilometre mesafedeki 110 metrelik Uhud Dağı’nın eteklerinde İslam tarihinin en önemli savaşlarından biri yapılmıştır. Hac zamanı buraya gelenler şehitliği, okçular tepesini, savaşın vuku bulduğu diğer alanları ve Hz. Hamza ile 70 sahabenin kabirlerini ziyaret ederler.

  Yedi Mescidler: Hendek Savaşı’nın yapıldığı bölgede, ordu komutanlarının çadırlarının bulunduğu yerlere, birbirine yakın yedi küçük mescid yapılmıştır. Bunlara Yedi Mescidler denir, hac için Medine’ye gelenler burayı mutlaka ziyaret eder.

  [​IMG]
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Suudi Arabistanın Gezilecek
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,728
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  14,823
 3. Bella
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  578
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,970