Suudi Arabistanın Başkenti Neresidir

'Ülkeler' forumunda Bella tarafından 9 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Suudi Arabistanın Başkenti Neredir,  Arap Yarımadası'nda bulunan ve en büyük ülke olan Suudi Arabistan' ın başkenti Riyad' dır.

  Riyad Hakkında Kısa Bilgi ; Arap Yarımadasının orta kesiminde yer alan Riyadın nüfusu 4.300.000′dir. Şehrin 17 belediyesi bulunmaktadır.

  1517′de Yavuz Sultan Selimin Ridaniye Savaşında Memluk ordusunu yenilgiye uğratmasıyla Hicaz Türk egemenliğine, Arap yarımadasının tamamı ise Türk nüfuzuna girdi. Ancak Riyad ve çevresinin ekonomik ve siyasi açıdan hiçbir öneme sahip olmaması nedeniyle bölgede herhangi bir garnizon kurulmasına gerek kalmadı.

  [​IMG]

  Ancak, XIX. yüzyılda siyasi durum değişti. 1791′de Merkezî Arabistanda başlayan Vehhabi hareketinin 1803 yılından itibaren başta Mekke, Medine ve Taif kentleri olmak üzere Hicaz topraklarını tehdit etmeye başlaması II. Mahmud yönetimini (1808-1839) harekete geçirdi. Bölgedeki isyanın ve tehdidin sona erdirilmesi emri verilen Mısır Valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa oğlu İbrahim Paşa komutasındaki bir orduyu Hicaz ve Necde gönderdi. 1818 yılında Vehhabilerin merkezi Deriyye ve Riyadın fethedilmesiyle bölgedeki Türk egemenliği yeniden kuruldu.

  1902′de Vehhabilerin (Suudilerin) lideri olan Abdülaziz er-Reşidin Kuveytte topladığı bir orduyla Riyadı ele geçirmesiyle fiiliyatta Osmanlı Devletine bağlı Suudi devleti başkenti Riyad olmak üzere yeniden kuruldu.

  [​IMG]

  Birinci Dünya Savaşı yıllarında Hicaz kaynaklı bir Arap Ayaklanmasından çekinen Osmanlı Devleti, Suudi lider Abdülaziz bin Suudu yanında tutmaya çalıştı. 1915 yılında yayımlanan bir buyrultu ile adıgeçen “Riyad Kaymakamı ilan edildi. Gerçekten de 1916′da Hicazda Arap Ayaklanması başlamasına rağmen, bin Suud savaşın sonuna kadar Osmanlı Devletine sadık kaldı.

  Birinci Dünya Savaşının sonunda Osmanlı Devletinin Hicazdan çekilmesiyle Riyad kentindeki fiilî Türk egemenliği de sona erdi.

  Suudi Arabistan'ın para birimi : Riyal dir.