Sütün hiç bilmediğiniz 15 özelliği

'Sağlık Rehberi' forumunda ayla tarafından 24 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Sütün hiç bilmediğiniz 15 marifeti Sütü mutfakta birçok amaçla kullanabiliriz. Tek başına içilebilir, kahveye eklenebilir, sıcak çikolata yapılabilir veya pastaların içine konabilir. Peki sütü mutfak dışında başka hangi amaçla kullanabiliriz hiç düşündünüz mü?
  Şimdi sizlere sütü başka hangi alanlarda kullanabileceğinize dair 15 tane doğruluğu kanıtlanmış kullanım şekli sunacağız.
  İşte sadece kemikleri geliştirir diye bildiğmiz sütün ezber bozan marifetleri…

  1. Güzelliğiniz için yüz maskesi
  Sütün yumuşatma özelliği cildiniz için gerçekten yararlıdır. Yarım bardak süt tozuyla suyu karıştırın ve koyu bi kıvama gelinceye kadar karıştırın. Ardından maske gibi yüzünüze sürün ve 30 dakika yüzünüzde bekletin. Yıkadıktan sonra cildinizin ne kadar yumuşadığını göreceksiniz.
  2. Güneş yanığına iyi gelir
  Yazın en büyük sorunlarından biri güneş yanıklarıyla başa çıkmaktır. Tatildeyken yanıklardan çabuk kurtulmak istiyosanız süt tozu, sıvı süt, çok az tuz ve su karışımını güneşten zarar gören bölgelerinize sürün.
  3. Mısırı da yumuşatır
  Mısır kaynatırken suyun içine bir miktar süt de dökün. Ne kadar yumuşak ve lezzetli olacağını göreceksiniz.
  4. El sabunu olarak kullanabilirsiniz
  Evet yanlış duymadınız. Soğuk sütü elinize döküp suyla yıkarsanız elinizi hem kirden arındırırsınız hem de yumuşak bir cilde sahip olursunuz. Eğer bir kerede yumuşamıyorsa gün içinde birkaç kez deneyin.
  5. Traş kremi yerine de geçebilir
  Eğer traş kreminiz bittiyse sorun değil. Sütü bu alanda da kullanabilirsiniz. Süt tozunu suyla karıştırın. Sonra yüzünüze sürün ve traşınıza bakın.
  6. Sivrisinek ısırmalarına iyi gelir
  Sütün rahatlatıcı etkisi yazın en büyük baş belalarından sivrisinek ısırmalarına da çare oluyor. Sütü su ve biraz tuzla karıştırın ve sinek ısırıklarının üzerine sürün. Kaşıntı ve kızarıklık anında kaybolur.
  7. Mürekkep lekesini geçirir
  Sütün yağlı ve kremsi etkisi mürekkep lekesini de çıkarıyor. Limon suyuyla karışık süt mürekkep lekesine birebir.
  8. Deri ve ayakkabı parlatır
  Deri ayakkabılarınızı ve diğer deri kıyafetlerinizi sütle parlatabilirsiniz. Bezi süte batırın ve kıyafetinizi bu bezle silin. Işıl ışıl parladığını göreceksiniz.
  9. Porselenlerinizi tamir edebilir
  Kırılmış çin porseleni bardağınızı veya tabağınızı çöpe atmadan önce bol sütün içinde kaynatmayı deneyin. Bu yöntem her zaman işe yaramıyor fakat zaman zaman bazı porselen türlerinde kaynamış süt yapıştırıcı etki yaratabiliyor.
  10. Süt banyosu
  Herkesin bildiği süt banyosu cildinizi yumuşatır ve rahatlık verir. Küvetinizi çeyreğini sütle doldurun ve içinde en az 30 dakika süreyle kalın.
  11. Kendi sabununuzu yapabilirsiniz
  Süt, gliserin, doğal kokulu yağlar ve yulaf ezmesini karıştırın. Blender yardımıyla iyice karışmasını sağlayın. Hazırladığınız karışımı birkaç saat kaynatın ve şekil vermek için kalıplara dökün.
  12. Makyaj temizliği için de ideal
  Kadınların gün içinde yaptıkları yoğun makyajı temizlemek için en doğal temizlik ürünü süttür. Süt tozunu ılık suyla karıştırın ve makyajınızı silin.
  13. Bitkilerinizi temizleyin
  Evinizde yetiştirdiğiniz bitkilerinizin yapraklarını zaman zaman süt ile silerseniz bitkilerinizin hem daha parlak görünmelerini sağlarsınız hem de onları sütteki proteinden yararlandırırsınız.
  14. Balık tadını yok eder
  Balık ve süt birbirinden çok farklı tatlara sahiptir. Eğer uzun süre dondurulmuş bir şekilde beklettiğiniz balıklarınızın kokmamasını istiyorsanız balıkların buzunu sütte çözdürün.
  15. Mobilyalarınızı parlatır
  Biraz soğuk süt ve az limon suyunu karşıtırın. Mobilyalarınız için ideal temizleme karışımıdır. İsterseniz çok az bitki yağı da ekleyebilirsiniz.