Sütün Faydaları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Alya tarafından 2 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. Süt, başta gelişme çağındaki çocuklar olmak üzere, 7'den 70'e herkesin vücudu için lüzumlu olan bütün besinleri dengeli olarak içinde bulunduran, vazgeçilmez tek besin kaynağıdır.

  Süt, büyüme ve gelişmenin temel yapı taşlarını içerir. Vücudun birçok hayati fonksiyonunu sağlayan kalp, sinir ve kas hücreleri için gerekli unsurlara sahiptir. Sütte, kalsiyumun yanı sıra, potasyum, fosfor ve protein bulunur.

  Süt, hücre dokularının oluşmasında, yıpranan kısımların yenilenmesinde önemli rol alırken, uzun ve sağlıklı bir hayat için ideal bir besindir.

  Bilhassa, 2 yaşın altındaki çocuklara tam yağlı süt verilmelidir.

  Faydaları saymakla bitmeyen sütün veya sütten yapılan yiyeceklerin günde en az yarım litre tüketilmesi gerekmektedir. Ancak Türkiye'de, kişi başına yıllık süt tüketimi, sadece 5-6 litre düzeyindedir. Dünya yıllık süt tüketimi ortalaması ise 18-20 litredir. Yıllık süt tüketimi, AB ülkelerinde 80-90 litre, ABD'de ise 120 litreye kadar çıkmaktadır.

  Yarım kilo süt, günlük ihtiyacımız olan; kalsiyumun % 75'ini, fosforun % 60'ını, iyotun % 25'ini, B2 ve B12 vitaminlerinin % 77’sini, C vitamininin % 15'ini, A vitamininin % 23'ünü, D vitamininin ise % 16'sını karşılar.

  Dengeli ve sağlıklı beslenmenin en temel öğelerinden birisi olan sütün diğer bazı faydaları şöyle özetlenebilir:

  -Büyüme ve gelişmeyi sağlar,

  -Dişleri korur ve çürükleri önler. Yemek arası içecek olarak dişleri de korur,

  -Hücre ve doku oluşumunda rol alır,

  -Saç ve tırnak oluşumunda rol alır,

  -Yağsız süt, kolesterolü düşürür,

  -A, B, C, D, E, K vitaminlerni içerir,

  -Yaraların çabuk kapanmasını sağlar,

  -Kanın çabuk pıhtılaşmasını sağlar,

  -Kasları güçlendirir,

  -Hücreleri onarır,

  -Kemikleri sertleştirir,

  -Kronik bronşiti önler,

  -Kemik erimesini önler (yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak kemiklerdeki kalsiyum ve proteini hızlı kaybederiz. Böylece kemikler yavaş yavaş kuvvetini kaybedip, daha kırılgan hale gelir),

  -Beynin gelişmesi ile çalışmasında faydalıdır.

    2. Cevap: Sütün Faydaları

  süt zayıflamayada yarıyormuş
    3. Cevap: Sütün Faydaları

  Evet sütün faydaları saymakla bitmiyor ve bende sebze yemeyen biri olarak çok fazla tüketmeye özen gösteriyorum ama bir sıkıntım var ki pastörize sütler bana nedense süt değilmiş katkı maddeliymiş gibi geliyor hani kapıya gelen sütçüden alıp tüm yapmayın ikazlarına karşı ocakta kaynattığım o sütün tadını hiçbirşey vermiyor ama artık ne sütçü bulabiliyoruz nede su katılmamış süt, pastörize süte talim yani :(
    4. Cevap: Sütün Faydaları

  ben içemiyorum sevmem ama bizim bücürükler bayılıyor
    5. Cevap: Sütün Faydaları

  yha ben kendimi bildim bileli hep süt içerim.şu son 2-3 yıldır nesquikli içiyorum yatarken.şimdi diyceksinis 15 yaşında olmuş nesquikli süt içio die ama ne yapayım alışkanlık.süt içmeden uyuyamıyorum.bide süt boyu uzattığı için 1.75 boyundayım:)
    6. Cevap: Sütün Faydaları

  Ben içemiyorum fakat sütlü tatlılarla dengeliyorum :f196: