Sütçü İmam Hakkında Ansiklopedik Bilgi

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 3 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


 1. Sütçü İmam Hakkında Ansiklopedik Bilgiler


  Sütçü imam Maraşlı olup asıl adı Ali, lakabı Hacı imam'dır.İmamlık yaparken aynı zamanda süt de sattığından Sütçü imam olarak da bilinmekteydi. Fransızlar, Maraş'tan kovulduktan sonra şehre döndü. Belediyece kaledeki topun idaresiyle görevlendirildi.

  Sütçü İmam düşman işgali altında bulunan Maraşta, Türk namusunu koruyan ve ilk kurşunu atan kahraman. 1871 yılında Maraşın Fevzi Paşa Mahallesinde dünyaya geldi. Babası Kireççi Ömer, annesi Emine Hanımdır. Asıl adı İmamdır. Maraşta Hacı İmam lakabıyla tanınırdı. Adının yanında mesleği de imamlıktı. Beş vakit namaz haricindeki vakitlerini süt sattığı dükkanında geçiren Sütçü İmam; İslamiyet, maişet için çalışmayı da bir nevi ibadet kabul eder ve Allah boş duranları sevmez sözlerini yerine getirmeye çalışırdı. Osmanlılar zamanında, her mesleğin bir üniforması olduğu için, üniforma mahiyetindeki imamet sarığı devamlı başında dururdu.

  Maraşın Fransızlar tarafından işgali sırasında, bütün şehre bir hüzün çökmüştü. 30 Ekim 1919 Cuma günü sabah saatlerinde, hamamdan çıkan iki Türk hanımına saldıran Fransız askerlerini dükkanından gören Sütçü İmam, dayanamayarak tabancası ile onları öldürdü.

  Böylece, Maraşın kurtuluş destanı başladı. Sütçü İmamın attığı kurşunlar, bir kurtuluş destanının öncüsü oldu. Olaydan sonra, Ahırdağına çıkan Sütçü İmam, Fransızların 12 Şubat 1920 sabahı Maraşı terk etmesiyle şehre döndü.

  Günümüzde, Maraşın Uzunduk Çarşısında bir abide üzerinde şu yazılar bulunmaktadır.31 Ekim 1919 da Sütçü İmam, Türk namusunu burada silahıyla korumuştur.Abdülmecit Efendi, TBMM tarafından halife seçilince 101 pare kutlama atışı yaparken barutun ateş alması sonucu yaralandı. 22 Kasım 1922'de vefat etti.