Süt Dişleri Ne Zaman Dökülür

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 3 Ara 2013 tarihinde açılan konu

 1. Süt dişleri bebeklerde ilk 6 aydan sonra çıkmaya başlayan süt dişleri 6 ile 12 ay arasında tamamlanır.Peki ya bu süt dişleri ne zaman dökülmeye başlar bne zaman yenileri çıkar kalıcı dişler ne zaman tamamlanır.Sağlıklı kalıcı dişlere sahip olmak için nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor.Yazımıda merak ettiğiniz tüm bu sorulaırn yanıtlarını bulabilirsiniz sevgili Anneler ve Babalar.

  süt-disleri-nezaman-dökülür-.

  Süt dişleri çocuklarda 6 yaş civarında sürekli dişlere yer açmak için dökülmeye başlar.Bazen bu zamanlama çocukların cinsiyetine göre değişkenlik gösterebilir.Çünkü kız çocukları genelde erkeklerden daha erken süt dişlerini dökmeye başlar bu nedenle en son süt dişi 12 ile 13 yaşında dökülmüş olmaktadır.Süt dişleri genelde bir düzen halinde dökülürler. İlk olarak 2 alt ön diş, sonra bunu 2 üst ön diş takip eder.

  Eğer bir çocuk bir kaza sonucu veya diş çürüğü sonucu dişini daha erken kaybederse sürekli dişi daha erken çıkabilir. Fakat bu erken gelen dişler çarpık olabilme olasılığı vardır.Çocuğunuzun dişi sallanıyorsa, sallanan dişle ilgili diş hekimine danışmak doğru olacaktır.

  Çocuğunuz süt dişlerini dökmeye başladığı zaman uygun bir diş bakımı yapılması gerekmektedir.Bu konuyla ilgili çocuğunuza bilmesi ve uygulaması gerekenleri öğretmelisiniz.

  Çocuğunuza günde en az 2 defa dişlerini fırçalamasını mutlaka hatırlatın.Eğer gerekirse ve yardıma ihtiyacı varsa diş fırçalama konusunda zorluk yaşadığında ona yardım etmelisiniz.Ayrıca dişlerini nasıl fırçalaması gerektiğinide anlatmalısınız.

  Yatma zamanı diş fırçalamayı takiben diş ipi kullanmasını da cesaretlendirin ve nasıl kullanılacağı konusunda çocuğunuza yardımcı olun ona diş ipi kullanımı öğretin.Ayrıca yatacağı zaman birşeyler yiyip içmesini sınırlayın.

  Düzenli olarak mutlaka çocuğunuzu bir diş hekimine götürün ve muayene ettirin.