sürü psikolojisi nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 26 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. sürü psikolojisi sözünden ne anlıyoruz

  Toplumda birçok insanın yakından tanıdığı kavramdır “ sürü psikolojisi"

  Bu, duygu güvenci ve ayak uydurmayı ifade ediyor aslında. Toplum içindeki bireylerin, kendi akıllarını kullanmadan, diğer deyimle kullanmaya gerek duymadan yaptıkları bir ayak uyduruş şeklidir.

  Sürüler derken, İngiliz bilim adamları bundan seneler önce bir araştırma yapıyor. Topladıkları koyun sürülerini bir mekana hapsedip, üzerlerinde deney yapıyorlar. Aralarından seçtikleri 10 koyunu diğer sürü içinden ayırıp tek yöne dönmelerini sağlıyorlar. Kalan diğer koyunlar sürü halinde, baştaki 10 farklı koyuna ayak uydurmaya başlıyor. Döndüğü yerin doğruluğu ya da yanlışlığının bir önemi olmadan, kendi fikirlerini önemsemeden topluluğa ayak uydurarak bu eylemi gerçekleştiriyorlar. Bu da meydana sürü potansiyelinde canlıların akıllarını kullanmadan çevreye bil fiil uyum sağladıklarını gösteriyor. Bu deney canlıların ayak uydurma girişimlerini ispatlayan, doğru bir analizdir.

  Bu psikoloji, insanın kendini kullanma yetisinden uzak bir davranış biçimidir. Kişi bu seçimde “ sürüden ayrılanı kurt kapar. ” mantığında, cesaretsizce hareket edip, kendini diğerlerine uydurma eğilimi içine girer. Bu eğilim, sürü halinde yaşayan tüm canlılarda bulunmaktadir. Koyun, kuş sürüleri de bunlara bir örnek. Göç zamanı sürü halinde göçmen kuşları hepimiz biliriz. Birinin yönü neresi ise diğerleri de onların peşinden o yöne giderler.
  Biz insanlarda da durum aynidir: Yeşil ışığa bakmadan öndeki kişinin karşıya geçmesiyle hareketlenen kitle, insanların beraber birşeyler yapma istekleri. "Hadi gidelim"sözcüğünün altında yatan sır, maçta yapılan tezahurat, babamizin tuttugu takimi ve partiyi tutmak gibi.
  Verilen örneklerin tamamı , sürü psikolojisinin halen günlük hayatımızdaki konumunu göstermektedir..  alıntı