Suriyenin Tarihi Yerleri

'Ülkeler' forumunda Bella tarafından 7 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Suriyenin Tarihi Yerleri

  Suriye, toprakları üzerinden çeşitli medeniyet ve kültürlerin geçtiği ve pek çok istilaların, hadiselerin meydana geldiği, eski ve kritik bir mevkiye sahiptir. Ülkeye ilk yerleşenler Hazret-i Nuh'un oğlu Şam'dan türeyen ve Sami dilini konuşan Samilerdir. Müslümanların Suriye'ye hakim olmasına kadar bölge Amoritler, Fenikeliler, İbraniler, Hititler, Persler, Makedonyalı İskender, Roma ve Bizans imparatorlukları idaresinde kaldı.

  Ziyaretçiler ilk olarak, Şam'da bulunan ve Mimar Sinan'ın kalfalık eserim dediği Süleymaniye Tekkesi'ni ziyaret ediyor. Süleymaniye tekkesi ile birlikte Sultan Vahdettin'in kabrine uğramayı ihmal etmeyen Türk ziyaretçiler burada yaptıkları duaların ardından, tarihi Hamidiye Çarşısı üzerinden ünlü Emevi Camisi'ne geçiyor.

  [​IMG]

  Suriye, birçok İslam büyüğü ve sahabeyi bağrında barındırması sebebiyle inanç turizminde büyük önem taşıyor. Türkiye başta olmak üzere, değişik İslam ülkelerinden birçok ziyaretçinin uğradığı Suriye'de, tarihi mekanların yanı sıra bir çok peygamber ve sahabe mezarını da ziyaret etme imkanı buluyor

  Şam'ın tarihi Babı Sağir Mezarlığı'nda bulunan ve Hz Muhammed'in (sav) müezzini Bilal'i Habeşi'in de mezarı ziyaret edilen Başlıca Yerler Arasındadır..

  Rahip Bahira Manastırı Şam'a 120 kilometre uzaklıktaki tarihi Busra kentinde bulunuyor. Daha önceki dönemlerde Hıristiyanlığın önemli merkezlerinden olan Busra, Büyük Constantinus zamanında 306-337 tarihlerinde piskoposluk merkezi haline getirilmiş. Kent daha sonra Antakya Patrikliğine bağlanarak, Arabistan Başpiskoposluğu'nun merkezi olmuş.

  Tarihi Busra şehri, asıl anlam ve önemini ise Hz. Muhammed'in (s.a.s) bu beldeyi şereflendirmesiyle kazanmış. Öksüz ve yetim olan Hz Muhammed'in dedesi Abdulmuttalip vefat etmeden önce en güvendiği oğlu olan Ebu Talip'e teslim eder. Ebu Talip de Şam'a düzenlediği bir ziyaret sırasında Hz Muhammedi yanına alır.

  [​IMG]

  Hz. Muhammed'i burada gören Rahip Bahira, Ebu Talip'e "Bunu (Hz. Muhammed) Şam'a götürme. Yahudi âlimler bunun peygamber olacağını bilirler buna zarar verirler." diye uyarıda bulunur. Bunun üzerine de Ebu Talip, orada kervandaki bütün mallarını satıp gerisin geriye Mekke'ye döner.

  [​IMG]

  Peygamber Efendimizi konuk eden ve hala ayakta duran ender yerlerden biri olan Bahira Manastırı, birçok ülkenin yanı sıra Türk ziyaretçilerin olmazsa olmaz uğrak yerlerinden biri olarak biliniyor. Peygamber Efendimiz'in kervanın çöktüğü yerde yapılan mescidin yanı sıra Bahira'nın 12 yaşında konuk ettiği manastır hala ayakta duruyor.

  [​IMG]