Suriyenin Gezilecek Yerleri

'Ülkeler' forumunda Aysell tarafından 27 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Suriye'de Nereye Gidilir

  Suriye Gezilecek Yerler

  Suriye'de nereler gezilmelidir diyorsanız bunlar sizin için birkaç öneri olabilir.

  Suriye'nin en modern ve kalabalık şehri, aynı zamanda da başkenti olan Şam; her şeyi bir arada bulabileceğiniz ülkenin bütün renklerini barındıran bir başka dünya.

  St. Simeon Manastırı/Kalesi

  [​IMG]

  Suriye Samandağ arasında yer alan dağın yamaçlarına kurulan St.Simon manastırı,hatayın en çok ziyaret edilen ve ilgi gören hazinelerinden sadece birisi.

  Lattakia (Lazkiye)

  Hatay sınırının 80 km kadar güneyinde bulunan Suriye'nin önemli liman kentlerinden biridir. Şenköy'de bulunan tarihî türbesi ve cumbalı evleri ile; ayrıca Görentaş köyü de Suriye ile sınır oluşturan göleti bölgenin önemli turistik yerlerindendir. Lazkiye'nin kuzeyinde Balluran Baraj Gölü vardır. Keseb Köyü ve Şat-ul Ezrak turistler tarafından tercih edilen sayfiye yerlerindendir.

  Krak de Chevalier (Qalaat al-Hosn)

  [​IMG]

  Krak de Chevalier, Tartus-Homs (bizdeki adıyla Humus) karayolunun ortalarında bir noktadan kuzeye sapıldıktan sonra yaklaşık 10km tırmanan bir dağ yolu (asfalt) ile gidilen, çevredeki en hakim tepe üzerine kurulmuş ve kimilerinin iddiasına göre de (bu “kimilerinden birisi de Arap Lawrence) “dünyanın en güzel kalesi.

  Palmyra

  Kent, Humus Valiliği'nin, Palmira İli'ne bağlı bulunmaktadır. Şam'ın 215 km kuzeydoğusunda, Humus'un 155 km doğusunda ve Fırat'ın 120 km güneybatısında bir vaha üzerinde kurulmuştur. Suriye çölünün ticari kervanlarının geçiş noktasında olması sebebiyle "Çölün Gelini" de denilen şehrin isminin bulunan ilk bilgilere göre Tedmur, Tedmür, Tadmur veya Tudmur [1] olduğu Mari'de bulunan Babil tabletlerindeki kayıtlardan anlaşılmıştır.[2] Fransız arkeologlar tarafından 1933 yılından itibaren antik Mari şehrinden çıkarılan 25.000 tabletten anlaşıldığına göre Palmira'nın tarihi M.Ö. 19. yüzyıla kadar gerilere gitmektedir. Yunan ve Roma kaynaklarında ise 1. yüzyıldan itibaren kayıtlara rastlanılmıştır.