Sürekli Burun Kanaması

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 3 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Sürekli Burun Kanaması Nedenleri


  Burun kanamasının en sık nedenleri bireyin yaşına göre değişebilir. Ama aşağıda kabaca burun kanamasının nedenlerini liste halinde sunacağım. Burun kanamasının çocuklarda en sık nedenleri burna yabancı cisim kaçması ve burun karıştırma hareketi iken yaşlılarda ise hipertansiyondur.

  Uzmanlar burun kanamalarını iki gruba ayırmaktadırlar.

  Ön burun kanamaları burun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran yada oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir. Arka burun kanamaları ise burun arkasından olan kanamadır. Bu durumda kanama genize doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Hasta sırt üstü yattığında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir.

  Burun kanamaları nasıl tedavi edilir?

  Birçok burun kanaması kendiliğinden ya da hastanın burun ucunu tutması ve soğuk uygulaması ile durur. Ancak bu şekilde durmayan kanamalar doktor müdahalesini gerektirir. Hastaya yapılan müdahaleler esnasında hastanın rahatlatılması önemli yer tutar. Özellikle yüksek tansiyonlu hastalarda daha da önem kazanır.

  Kanamayı durdurmak için yapılabilecek müdahaleler şunlardır:

  Kimyasal koterizasyon: Ucunda gümüş nitrat tomurcuğu olan bir çubukla kimyasal koterizasyon yapılabilir. Ancak kan hastalığı olan hastalarda etkili değildir.

  Elektrokoterizasyon: Bu yöntem günümüzde endoskopik görüntü ile uygulanmaktadır.

  Tampon konulması: Kanama diatezi olmaksızın koterizasyona yanıt vermeyen inatçı burun kanamalarında kanama odağına sponjel veya surgicel gibi lokal etkili ajanlar kullanılabilir. Bununla kontrol edilemeyen kanamalarda ön veya arka burun tamponu uygulanabilir. Tampon olarak antibiyotikli kremler sürülmüş ve ortasında hastanın nefes almasını sağlayacak hava yolunun bulunduğu tamponlar daha uygundur.

  Damarların bağlanması: Bu işlem bir ameliyattır ve hastanın hayatını tehdit edecek şiddette olan ve tampon konmasıyla durmayan kanamalarda kullanılır. Kanamanın yerine göre belirlenen damar bazen sinüs içinden bazen de boyun açılarak bağlanır.

  Tanısal veya tedavi amaçlı anjiyografi veya embolizasyon yapılabilir.

  Tekrarlayan burun kanamalarında, kanama noktasının ve altında yatan nedenin bulunması tedavi şeklini belirleyen ana unsurdur.