Süper Anne Sendromu

'Kadınların Dünyası' forumunda YAREN tarafından 19 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Süper Anne olmayın..

  Süper Anne Sendromu Nedir
  Günümüzde kadınların çoğunluğu bir yandan çalışırken diğer taraftan ev işleri ile ilgileniyor ayrıca çocuğuna bakıyor ve bakımlı görünmek için çabalıyor..
  İşte hal böyle olunca anneler fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar yaşıyor.Bu yaşanan psikolojik rahatsızlıklar Süper Anne ya da Zorlanmış Anne Sendromu olarak tanımlanıyor.
  • Süper Anne Sendromunun belirtileri ve başa çıkma yöntemleri


  [​IMG]

  Bıkkınlık, tükenmişlik hali, işlere başlamada güçlük, günlük işleri yapmayı zorlaştıracak ve yatak istirahati ile geçmeyen yorgunluk, baş ağrıları, unutkanlık, kafada ağırlık hissi, sürekli yapacaklarını düşünme, düşünce kargaşası, uykusuzluk, dinlendirici uyku uyumama siz de sıkıntı yapabilir.


  Depresyon, sürekli gergin-endişeli olma, panik ataklar, cinsel isteksizlik, mide-bağırsak rahatsızlıkları, sindirim anormallikleri, şişkinlik, kas ve eklem ağrıları, romatizma, artrit, artroz, belde-boyunda ağrı ve kas sertleşmeleri, kramplar, grip benzeri rahatsızlıklar, hafif ateş-üşüme, boğazda ağrı gibi belirtiler taşıyorsanız Süper Anne Sendromu yaşıyor olmanız olası.

  Nasıl başa çıkarsınız?

  Bıkkınlık, tükenmişlik hali, işlere başlamada güçlük, günlük işleri yapmayı zorlaştıracak ve yatak istirahati ile geçmeyen yorgunluk, baş Her iyi ve güzel görüneni dener, hepsini tatmaya çalışırsanız, vücudunuzu aşırı zorlama, kendinizi suçlama gibi sonuçları yaşamanız kaçınılmaz olur. Bunun için hayatı yavaşlatın ve tadını çıkarın. En önemlisi de eğer Süper Anne Sendromu yaşıyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım alın.

  Uz. Dr. Leyla Benkurt Alkaş​