Süper Anne Sendromu ve Riskleri Nelerdir?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 18 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


 1. Süper Anne Sendromu konusunu araştırırken farkına vardımki bu belirtiler bende % 90 bulunuyor :)Gerçi yazımızı okuduğunuzda siz sevgili Anneler göreceksiniz ki Süper Anne senrdomu hepimizde azda olsa bulunuyor.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/super-anne-senrdomu-38523.jpg]super-anne-senrdomu-38523[/IMGALT]

  Bir kadın yada şöyle ilave edelim bir Anne aynı anda hem anne hem eş hem de bir iş kadını olabiliyor. Buraya kadar sıkıntı yok, olabilir de. Ancak iş mükemmeliyetçiliğe, her rolde en iyi olma gayretine dönüşünce işler de bu noktadan sonra sarpa sarıyor. İş psikolojik ve bedensel rahatsızlıklara kadar gittiği görülmektedir.

  Depresyon, panik atak ya da anksiyete gibi hastalıkların geliştiği durumlarda, öncelikle medikal tedaviye başvuruluyor.

  Uzmanlar Ruhsal hastalıkların ortaya çıkmadığı durumlarda ise psikoterapi yöntemi yeterli olabiliyor.Toplumun yüklediği ya da kendi üstlendiği sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeye çalışırken bunalan süper kadın sendromlulara Her şeyin en iyisini yapmak zorunda değilsiniz. Bazı misyonları reddetmesini öğrenmeli olduklarını öneriyorlar.

  Kadına, her şeyi başarmak gibi bir zorunluluğu olmadığı, kendini artıları ve eksileriyle kabul etmesi yönünde telkinlerde bulunuluyor. Daha makul hedef ve beklenti arayışı içine girmesi sağlanıyor. Ulaşmak istediği hedefler, önem derecesine göre sıraya konuluyor. Bu tip telkinler sonucunda kadın kendini daha güvende hissediyor ve çevresinden gelen yüksek beklentilere de karşı koyabilecek gücü kendinde bulabiliyor bu şekidle bu sıkıntılarını aşmış oluyorlar.