Sümeyye binti Habbat (r.a)

'Dini Bilgiler' forumunda Wish tarafından 23 Ocak 2011 tarihinde açılan konu 1. İslamda İlk Şehit Olan Kadın Sümeyye

  İslâmda ilk şehîd olan hâtûn. Meşhur Sahâbî Ammâr bin Yâsirin (r.a.) annesidir. Hz. Sümeyye, Ebû Cehilin amcası Ebû Huzeyfe bin Mugîrenin cariyesi idi. Ebû Huzeyfe, yanında çalışan Yâsîr bin Âmir ile onu evlendirdi. Bu evlilikten Ammar (r.a.) doğdu. Bunun üzerine Ebû Huzeyfe Hz. Sümeyyeyi âzâd etti.

  Hz. Sümeyye ilk müslümanlardandır. Mekkede müslüman oldu. İlk İslâma giren kadınların yedincisidir. Hz. Yâsir, zevcesi Sümeyye, imânlarından vazgeçmeleri için, başta Mahzûmoğulları olmak üzere, Kureyş müşriklerinin en ağır işkencelerine uğradılar. Fakat onlar, imânlarından ve dinlerinden asla vazgeçmediler. Bütün bu sıkıntılara metanetle sabır ettiler.

  Mekkede Yâsir ailesinin kendilerine sahip olacak, onları koruyacak kimseleri yoktu. Bu yüzden onlara daha serbest eziyet yapıyorlardı. Hatta bir defasında, Yâsir ailesi ve diğer kimsesiz müslümanlara, zırh giydirip, altta kızgın kum, üstte yakıcı güneş arasında bıraktılar. Bir gün yine Yâsire, zevcesi Sümeyyeye, oğulları Ammar ve Abdullaha (r.anhüm) Bathâ denilen yerde işkence yapılıyordu. Onların bu halini gören Peygamber efendimiz (s.a.v.) “Sabredin Ey Yâsir ailesi! Size vadedilen yer, sizin mükâfatınız Cennettir buyurdu. Resûlullah (s.a.v.) Yâsir ailesi için “Allahım! Yâsir ailesine rahmet ve mağfiretini ihsan et! diye duâ buyurmuşlardır. Bir süre sonra Yâsir (r.a.) işkencelere tahammül edemiyerek şehîdlik mertebesine kavuştu. İlk erkek şehîd oldu. Diğer taraftan, Ebû Cehil de Hz. Sümeyyeye ağır sözler söyledi. Mızrağı ile yaralıyarak, onu şehîd etti.

  Hz. Ammar, annesinin böyle acıklı bir durumda şehîd olmasına çok üzüldü. Durumu Resûlullaha (s.a.v.) arz etti. Yapılan işkencelerin çok fazla olduğunu bildirdi. Peygamber efendimiz (s.a.v.) Ammara (r.a.) sabır tavsiye ettikten sonra şöyle duâ buyurdular: “Allahım! Yâsir ailesinden hiç birisine ateş ile azâb etme.

  Bedir gazasında Ebû Cehil öldürüldüğü zaman, Peygamber efendimiz (s.a.v.) Ammara (r.a.): “Allahü teâlâ annenin kâtilini, öldürdü buyurdu.