Sümerler

'Tarih Bölümü' forumunda ZeuS tarafından 21 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. Sümerler Mezopotamya’da ilk şehir devletlerini kurmuşlardır.
  Bunlardan en önemlileri ur,uruk,kiş,lagaş olan bu şehir devletlerine 'site' ismi verilmiştir. Bu devletler arasında siyasi , sosyal , ekonomik gibi sebeplerle sürekli savaşlar çıkmıştır.
  Site'ler etrafı sularla çevrili,Ziggurat adı verilen tapınak ve onun etrafındaki evlerden oluşmaktadır.Sitelerin başlarında patesi veya ensi adı verilen krallar bulunur. Bu KRALLAR Ülkeyi Tanrı adına yönettiklerini idda ederler.Patesi çevresindeki sitelere hakim olursa 'lugal' Sümer ülkesine hakim olursa “lugal kalma” adını alırdı.

  Devlet yönetiminde krala yardımcı olarak danışma meclisleride vardı.Aynı zamanda Sümer Kralları dini törenleri idare eder,savaşlarda Ülkenin başında bulunurdu.Sümerlerde köleler hariç herkes asker sayılmıştır.

  Sümer Devlet’inde krallar rahipler en üst sınıfı oluştururken halk,köleler ve hürler olmak üzere iki sınıfa ayrılmıştır.

  Çok Tanrılı bir inanca sahip Sümerler,ölümden sonraki yaşama inanmamıştır.Gılgamış , Tıfan ve Yaradılış destanı sümerler tarafından meydana gelmiştir.Sümerler ev ve tapınaklarını ateşte pişirilmiş kerpiç ve tuğlalardan yapmışlardır.Mimaride sütun , kubbe ve kemer tarzını kullanmışlardır.Oymacılık , Kuyumculuk vb. sanat dallarıylada ilgilenmişlerdir.

  Sümerler kara sabanı kullanarak ve sulama amaçlı kanallar inşa ederek tarım gelişmesini sağlamışlardır.

  Sümerler Astronomi Alanında da gelişmeler göstermiştir. Ayrıca matamatik , geometri , fizik gibi alanlarda da gelişme göstereek dört işlemi kullanmışlardır. bölme ve çarpma cetvelleri hazırlamışlardı. yüzey ve hacim ölçme yi gerçekleştirmişlerdir. Daireyi 360 dereceye bölmüşlerdir.

  [​IMG]