Sümbül Yetiştiriciliği-Sümbül Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Ezlem tarafından 30 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. balkonlarda sümbül bakımı

  Sümbül Yetiştiriciliği-Sümbül Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi

  Sümbüller lalelerden daha kolay yetiştirilebilir. Hatta fazla bir şey yapmaya gerek yoktur. Aynı saksıda yıllarca yaşayabilir. Kış aylarında yeşermeye başlar. İlkbaharda duruma göre şubat, mart veya nisan aylarında “yılda sadece bir defa çiçek açar.

  Havalar ısındıkça önce çiçeği solar sonra yaprakları kurur. Çiçek solunca yapraklarının bol güneş almasını sağlayın çünkü gelecek yılın soğanı ve hatta gelecek yıl için yavru soğan oluşması için gıdaya ihtiyacı vardır.

  Yazın sümbülün yaprakları yok olur. Artık sulamak gerekmez. Sümbülün soğanı saksıda toprağın içinde gelecek kış yeniden yeşermek için bekleyecektir. Saksıyı serin bir yerde saklamalısınız

  Yerli sümbüllerin kokusu çok güzeldir. İthal sümbüller ise çiçekleri çok gösterişli olsa bile iyi kokmazlar.

  Sonbaharda ekim kasım aylarında sökün, doğal gübreli kumlu bir toprakla saksı toprağını değiştirin. Soğanları yeniden ekin. Havalar iyice soğuduktan sonra şubat ayında yeşermeye başlayacaktır.

  Bulunduğu balkonun kış ve ilkbaharda sıcak olmaması şarttır. Sümbüllerin çoğaltılması yavru soğanlar yoluyla olur. Çiçek açmış bir sümbül muhakkak yavru soğan oluşturmuştur. Eğer yaprakları kuruduktan sonra saksı çok sıcak bir yerde ve aylarca tamamen susuz bırakılırsa bu yavrular ölür. Sadece ana soğan yaşar.