Sultan İbrahim Dönemi

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 7 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Sultan İbrahim Paşa Dönemi


  Sultan İbrahim Dönemi Hakkında Bilgi

  İbrahim 18. Osmanlı padişahı ve 97. İslam halifesidir.

  İbrahim, 8 Şubat 1640'ta kardeşi IV. Muratın ölümü üzerine 25 yaşında ve 18. padişah olarak Osmanlı tahtına çıktı. Şehzadeliğinde çok sıkı bir saray hayatı yaşamış, kardeşleri öldürüldüğünden korku içinde büyümüştü.

  Sultan İbrahim tahta geçtiğinin ilk senesinde Mirgünoğlu olayı yaşandı. IV. Muratın İran Seferi sırasında Revan Kalesi kumandanı olan Emir Mirgünoğlu, kalenin fethinden sonra affedilerek Emirganda oturmasına izin verilmişti (Bugün Emirgan adı bu kişinin isminden dolayıdır). Mirgünoğlu, IV. Muratın ölümünü fırsat bilerek bölücü ve yıkıcı propaganda yaptı. Bu faaliyetleri üzerine İbrahim, onu idam ettirdi. Ancak bundan dolayı İbrahim bazı çevrelerden düşmanlar kazandı.

  Diğer taraftan, Malta Şövalyelerinin fırsat buldukça Türk ticaret gemilerine saldırmaları yüzünden, Sultan İbrahim, onların en büyük sığınağı olan Girit Adasının fethini emretti. 20 Haziran 1645te Sakız Adasından denize açılan Osmanlı donanması, 17 Temmuzda Giritin Hanya limanını fethetti. Hanyanın Osmanlılar tarafından fethi, Avrupada büyük akisler uyandırdı. Almanya ve İtalya bölgelerinde ülkeler asker göndererek Venedike yardım kararı aldılar. Bu sırada Hanya muhâfazasına getirilen Deli Hüseyin Paşa, harekâta devâmla Resmo Kalesini ele geçirdi.

  Bu sırada Hezarpare Ahmed Paşa aleyhine olarak başlayan isyan, I. İbrahim'in de tahttan indirilmesiyle sonuçlandı. Tahta, oğlu IV. Mehmet çıkarıldı. İsyancılar ve bunların önderi olan Sofu Mehmed Paşa, I. İbrahim'i idam ettirdiler (18 Ağustos 1648). Ayasofya Selatin haziresinde Caminin Roma döneminde Vaftizhane olarak kullanılan yapıya defnedilmiştir.

  Sultan İbrahim döneminde devletin iç huzurunun sağlanması, malî durumunun düzeltilmesi için önemli çalışmalar yapılmış, para basılmadan para ayarının düşürülerek ve vergilerin adil bir şekilde toplanarak hazinenin güçlendirilmesine çalışılmıştı.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...