Süleymaniye Camii

'Güncel Bilgiler' forumunda HazaN tarafından 28 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu


 1. Kanuni Sultan Süleyman tarafından imparatorluğun gücünü ve görkemini göstermek adına inşa ettirildi. Camii ve külliyesi 7 senede bitirildi.

  [​IMG]

  Ancak 7 yıllık bu uzun süre Kanuni'nin canını sıkmıştı. Sinan'ın yapıyı neden bir türlü açmadığını anlamamıştı. O sırada her taraftan da dedikodular yağmaya başladı Sultan'a.

  [​IMG]

  Kanuni durumu kendi gözleriyle görmek için bir ikindi vakti Süleymaniye'ye gitti. Muhteşem yapının içine girdiğinde Sinan tam da söylendiği gibi caminin ortasında oturmuş nargilesini tüttürmekteydi.

  [​IMG]

  Sultan gözlerine inanamadı. Tok sesiyle ve bütün haşmetiyle '' Bu ne iştir Mimarbaşı '' diye haykırdı. Oysa Mimar Sinan'ın içtiği nargilede tömbeki yoktu. İçtiği sadece suydu.
  Usta mimar, nargilenin fokurtularını dinleyerek caminin akustiğini ölçmeye çalışıyordu. Mihraptaki imamın sesini, aynı oranda bütün camiye nasıl ulaştıracağını hesaplıyordu.

  [​IMG]

  Bunun için Anadolu'nun değişik köşelerinden 65 tane dev turşu küpü getirtti. Bu küpleri içleri boş, ağızları dışarıya gelecek şekilde kubbenin eteklerine dizdirdi.

  [​IMG]

  Amacına ulaşmıştı Mimarbaşı. Sesi, yüzlerce metrekarelik mekanın her köşesine, en iyi şekilde yaymayı başarmıştı. Kanuni'de , Sinan'ın niyetini anlamış, ustasını hemen bağışlamıştı.

  [​IMG]
    2. [​IMG]

  Mimar Sinan yapının içine bir de hava koridoru inşa etti. Elektriğin henüz bulunmadığı o yıllarda, Süleymaniye 275 dev kandille aydınlatılıyordu.

  [​IMG]

  Sinan, bu kandillerden çıkan is camiye zarar vermesin ve cemaati rahatsız etmesin diye orta kapının üzerine küçük bir odacık yaptırdı.

  [​IMG]

  Binanın değişik köşelerine açtığı oyuklardan giren islerin bu odada toplanmasını sağladı. Şaşırdınız değil mi? daha bitmedi…

  [​IMG]

  Ve adına da İs Odası denilen bu bölmenin içine özel bir nemlendirme sistemi kurdu Sinan. Odada toplanan islerden, dönemin en kaliteli mürekkebini damıttı.

  [​IMG]

  Süleymaniye'nin duvarlarında gördüğünüz o muhteşem kalem işleri, yazılar, süslemeler, caminin kandillerinden çıkan isten damıtılan o mürekkeple yapıldı.

  [​IMG]

  Bütün bunlar bunlar günümüzden 458 yıl öncesinin bilimiyle, teknolojisiyle yapıldı.Son Bir Şifre Daha Var. Hani oyuklar var ya isin bir odada toplanmasını sağlayan , hava akımını içeri alan.

  [​IMG]

  Dışarıya çıkıp o iki oyuktan içeriye baktığınızda, birinden caminin içindeki Allah, diğerinden ise Muhammed yazılı dev levhaları görürsünüz.
  Ayrıca Süleymaniye'nin hangi köşesini, hangi duvarını, hangi açısını ölçerseniz ölçün, sayısal olarak karşınıza Allah kelimesinin ve katlarının çıktığını görürsünüz.
    3. çok teşekkürler emeğine sağlık bitanem harika bir güzelliği paylaşmışssın bizimle ramazanın yaklaştığı şu günlerde insanın orada olası geliyor çok güzeldi teşekkürler:f40:
    4. Bu güzel tarihi ve şaheser camiyi paylaştığın için teşşekür ederiz Hazan..
    5. Bu görkemli camii nin özelliklerini öğrenince,
  Mimar Sinan'a ve yapılarına hayranlık duymamak
  imkansız.
  Çok özel bir paylaşımdı Hazan :f40:
    6. paylaşım için teşekkürler..
    7. Emeğine sağlık canım. Gidip hiç görmedim ama yakınen bilgi sahibi oldum.
    8. ecdadımızın ruhu şad olsun.. ne güzel eserlerler bıraktılar..eline sağlık
    9. Sahaeser bir yapi, Öylesine ile beraber ziyaret etmistik.

  Beni düsündüren Sultan Süleyman`in cami avlusundaki kabri olmustu.

  "En büyük" Osmanli Sultani sayilan biri icin cok mütevazi bir yerdi.

  Belki kendi istegi öyleydi bilemiyorum artik..

  Hemen yaninda da cok sevdigi Hürrem Sultan nami diger Roxelane nin kabri bulunuyor.

  Arkada görünen binada...
  [​IMG]

  Eline saglik Hazan ! :f40:
    10. bu harika sanat eserini defalarca gezip ve ziyaretme şansına sahip olanlardanım bu kısacık yazı şekliyle okdar güzel ve anlaşılır bir çalışma olmuş emeğine teşekkürler hazan

  böyle eserleri bizlere armağan eden atalarımızın ruhları şad olsun