Şule Yüksel Şenler Biyografi

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 6 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Şule Yüksel Şenler Kimdir


  Şule Yüksel Şenler Hakkında Bilgi


  29 Mayıs 1938 yılında Kayseri'de dünyaya geldi. 1960'lı yıllarda gazete yazıları ve konferanslarla ün kazanmıştır.

  [​IMG]

  Aslen Kıbrıslıdır. Küçükken ailesiyle birlikte İstanbul'a göç etti. Öğrenimini ortaokul ikinci sınıfta bıraktı. Bir terzinin yanında çalışmaya başladı. O bunun ileride kendi başörtüsü modelini yaratmasına yol açtı. 21 yaşında gazetecilik yapmaya başladı. 1965'te görüntüsü ile düşüncelerinin uymadığını düşünerek tesettüre girdi. Yeni İstiklal Gazetesindeki yazıları nedeniyle hakkında davalar açıldı. Anadolu'yu dolaşarak verdiği konferanslarla tartışmalar başlatmıştır. Onu taklit eden genç kızların başlarını aynı şekilde örtmeleriyle bu tarz örtü şulebaşı olarak anılmaya başlandı. Cevdet Sunay'a yazdığı bir mektup yüzünden cumhurbaşkanına hakaretten tutuklandı, 1971'de sekiz ay cezaevinde kaldı.

  Hür Söz, Yeni İstiklal, Babıalide Sabah gazetelerinde kadın sayfası yaptı. Bugün gazetesinde 1967-71'de köşeyazarı idi. Seher Vakti dergisi başyazarı oldu. 1980'den sonra Zaman ve Milli Gazete'de yazdı. En ünlü romanı olan Huzur Sokağı filme alındı. Yücel Çakmaklı'nın yönettiği Birleşen Yollar adlı filmin başrollerinde İzzet Günay ve Türkan Şoray oynadı.

  Şule Yüksel Şenler ilerlemiş yaşına ve rahatsızlığına rağmen ara ara gazete ve dergilerde çeşitli yazılar yayınlamaktadır.