Sudoku Nedir

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 19 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Sudoku
  Sudoku nasıl Oynanır
  Sudoku Kuralları

  [​IMG]

  Sudoku, Su Doku Japon tipi bir bulmacadır. Japonca "Sayılar tek olmalı" anlamına gelen "Suuji wa dokishin ni kagiru" kelimelerinin kısaltması olan Sudoku, günümüzde Asya'dan, Avrupa ve Kuzey Amerika'ya da yayılan oldukça popüler bir oyundur. ABD'de Number Place (rakam yerleştirme) olarak bilinen oyun, Türkiye'de 1994 yılından bu yana Diamond adıyla piyasadadır.

  Dünyanın en çok ilgi gören oyunlarının başında gelen bu bulmacada, harfler yerine rakamlar kullanılır. Rakamlarla oynanmasına karşın matematikle ilgisi olmayan Sudoku toplama veya çarpma bilgisi gerektirmez.

  Bulmacanın zorluk derecesine göre ipuçları verilir. Verilen ipuçları baz alınıp, mantık yürütülerek oynanan bir oyundur. Aralarında ABD'nin de bulunduğu 100'ü aşkın ülkeyi kasıp kavuran Sudoku ; zeka gücünü geliştirici entelektüel bir rakam bilmecedir. Otobüste, trende, öğle arasında, teneffüste rahatlıkla oynanılabilecek bir oyundur.

  Sudoku Nasıl Oynanır?

  [​IMG]

  Sudoku genel olarak 9x9 kareden oluşan bir alanda oynanıyor. Bu 9x9 luk alan içinde 3x3 lük küçük bölgelerden oluşuyor.

  Sudoku bazı karelerin rakamlarla doldurulması ile başlar. Doldurulan kare sayısı belli olmamakla birlikte zorluk derecesi arttıkça daha az olmakta.

  Sudoku'nun mantığı kalan boş kareleri 1 ile 9 arasındaki rakamlarla doldurmaktır. Bu rakamları yerleştirirken dikkat etmeniz gerekenler:

  1. Rakam o satırda (mavi ile işaretlenmiş) sadece bir kez kullanılabilir

  2. Rakam o sütunda (yeşil ile işaretlenmiş) sadece bir kez kullanılabilir

  3. Rakam o bölgede (sarı ile işaretlenmiş) sadece bir kez kullanılabilir.

  Başka bir deyişle her satır, her sütun ve her bölge (3x3 lük alan) ; 1 ile 9 arasındaki rakamlardan sadece bir kere yerleştirilmesiyle doldurulmalıdır.
   
 2. Cevap: Sudoku Nedir

  ilk çıktığı günden beri zevkle oynadığım bir oyun.
  Bazıları çok zorlasada kazananın hep ben olması mutluluk veriyor
   
 3. Cevap: Sudoku Nedir

  Bir zamanlar arkadaşımla birlikte sudoku çözme yarışı yapardık =)) Özellikle de Nevzat Erkmen' in hazırladıklarını çözerdik =)) Eğer gerçekten iyi hazırlanmışsa zevkle çözülebilecek analitik düşünmeyi geliştirici bir oyun :f40: Paylaşım için teşekkürler!...