Suda Doğum Dezavantajları

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 9 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Suda Doğum Yapmanın Dezavantajları  Suda Doğum Dezavantajları Nelerdir

  1. Genellikle suda yapılan doğumun daha iyi olduğuna dair herhangi bir ispat olmamaktadır.

  2. Suda doğum sırasında bebek su yutabilir ve kanındaki tuz oranının düşmesiyle birlikte beyin fonksiyonların bozulma meydana gelebilir. Bu sebeple suyun tuzlu olması önerilir.

  3. Bebeğe özellikle gebe kadının dışkısında olan mikroplarla olmak üzere su içerisinde mikrop bulaşabilmektedir.

  4. Bebek doğumun hemen sonrasından sudan dışları çıkartılması gerekmektedir. Bebeğin dışarı çıkartılması sırasında göbek kordonu fazla ya da hızlı çekilmeyle birlikte kopabilir. Bu da sonuç itibariyle bebeğin kan kaybetmesine sebep olur.

  5. Azda olsa bebeklerde boğulmalar olabilmektedir.

  6. Bebeğin sıkıntısından dolayı geç çıkarılması ve omzunun çıkartılamaması ile geç doğum riskleri meydana gelebilir.

  7. Suda fazla kalındığında annenin ateşi yükselebilir. Annenin vücut ısısının yükselmesiyle birlikte ciltteki kan akımının fazlaşıp rahimde ki kan akımın azalmasına sebep olabilir. Anne vücut sıcaklığındaki yükselmeyle beraber bebeğin kalp atışlarında ve metabolizmasında artış meydana gelmektedir. Metabolizma artışı ile rahimdeki kanın azalması bebeğin oksijenlenmesinde problemlere sebep olabilir ve bunun artışı bebeğin beyin fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilir.

  Su altında doğumun şimdiye kadar kanıtlanmış bir avantajı bulunmamaktadır. Gebenin daha az ağrı çektiği de henüz ispatlanmamıştır. Fakat suda doğum hakkında yeteri kadar çalışma bulunmamasında ötürü buna tamamıyla karşı çıktığımızı söyleyemeyiz. Yalnızca bu konu hakkında daha fazla geniş çaplı ve iyi planlanmış çalışmalar yapılmasının gerektiğini düşünüyoruz. Bu çalışmalardan olumlu sonuçlar alınıncaya kadar da anne adaylarına tavsiye edilmemesi gerekmektedir.