Şubat Devrimi nedir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 31 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. Şubat Devrimi,
  Şubat Devrimi hakkında bilgiler,
  Şubat Devrimi ne zaman olmuştur,
  Şubat Devrimi tarihi


  Şubat Devrimi; I. Dünya Savaşı sırasında 1917′de ortaya çıkan devrimci haraketidir. Devrim, Romanov Rus İmparatorluğunun çöküşü, Rusya İç Savaşı ve Sovyetler Birliğinin kuruluşuna sebep olmuştur.

  Aslında devrim 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde başlamış fakat o dönemde Rusyada kullanılan Jülyen takvimine göre 23 Şubat 1917′a denk geldiği için “Şubat Devrimi olarak tarihe geçmiştir.

  8 Mart (23 Şubat)ta Rusya İmparatorluğun başkenti Petrograd (günümüz St. Petersburg)da gıda dağıtımının düzenlenmesini talep eden gösteri yapılmış ve onbinlerce katılımcı toplamıştır. Başlangıçta ılımlı bir gösteri olup başkentin asayişine bakan General Khabarov polisler ve atlı birlikler ile dağıtabileceğini düşünmüş fakat gösteri büyüyerek kentin işçilerin çoğunluğu katılmıştır. Başbakan Nikolay Golitsyn durumu çözmekten vazgeçerek istifasını istemiş fakat II. Nikolay bunu reddederek Khabarova gösteriyi bastırmayı emretmiştir. 11 Mart (26 Şubat)ta Nevski Prospekt (Nevski Caddesi)te polisler göstericilere ateş ederek çok sayıda sivil öldürülmüştür.

  Bu gelişmeye tepki gösteren Pavlovsky Alayına bağlı bir kısım erler isyan başlatmış ve Petrogradda konuşlandırılan diğer alaylarda isyanı bastıranlar ve işçiler safına geçenler arasında kargaşa yaşanmıştır. Duma Başkanı Mihail Rojyanko II. Nikolaya karşı kendin anarşik durumda olduğunu ve hızla yeni hükûmetin kurulması gerektiğini bildirmiştir. II. Nikolay ise General Ivanova birkaç alayı başkente naklederek isyanı bastırmayı emretmiştir.

  12 Mart (27 Şubat)ta Bolinsky Alayına bağlı erler astsubayı vurarak firar etmeye başlamış ve akşama kadar diğer alaylar da isyana katılmıştır. İsyancı erler ve işçiler, İçişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, cephanelere saldırarak silahları elde etmiştir. General Habarov Deniz Kuvvetleri karargâhına sığınarak savunmayı denediyse firarları durduramamış ve 27 Şubatta Moskovada Mart ayının başlarında diğer kentlerde de devrim başlamış ve askerler de katılmışlardır.

  II. Nikolay Dumanın feshini emretmiş ve Duma Başkanı Rojanko 12 milletvekiliden oluşan geçici komitesini kurmuştur. Rojanko komitenin iktidara geçmesini kararlaştırarak devlet organlarını el koymaya başlamıştır.

  Öte yandan, “Sovyeti kurmaya çalışan Menşevike bağlı milletvekiller ile işçilerin temsilcileri, Nikolay Çheidzenin başkanlığı ve Aleksandr Kerenskinin başkan yardımcılığıyla “Peterburg Sovyeti kurulmıştır. Yönetim kuruluna 15 kişi seçilmiş, aşırı devrimin gerçekleştirilmesini öne süren Bolşevikten ancak iki kişi katılabilmiştir.
  Alıntı