Sualtı Robotik Gripper Buluşunda Türklerin imzası

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Sualtı Robotik Gripper Buluşunda Türklerin imzası

  [​IMG]

  Gedik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Faşkanı Yrd. Doç. Dr. Savaş Dilibal nikel-titanyum şekil bellekli olan alaşımlar üretimleri ve robotik uygulamalarda kullanımı konusunda 1996 yılından bugüne akademik çalışmalarını sürdürmektedirler.
  Manipülatör eklem hareketleri, robotik el ve gripper sistemleri ile ilgili bir çok prototip geliştirdiler. Bunlardan bir tanesi de İTÜ’de geliştirdiği ITUHand robot eldir. Konu ile ilgili olarak 2009 – 2010 yılları arasında İllionis Üniversitesi makine mühendisliği bölümünde doktoranın ardından eğitimini tamamladı. 2012-2014 yılları arası Nasa Glenn araştırma merkezinde boeing tarafınca üretilen ses altı uçaklarda nikel titanyum şekil bellekli alaşımlarının mekatronik aktüatör sistemi olarak kullanımı konusunda yürütülen Nasa projesine araştırmacı olarak imzasını atmıştır.
  Proje kapsamında levha, tel, tüp şeklinde birçok niti şekil bellekli alaşımın izotermal ve izobarik koşulda kuvvet ve yer değişimi aynı zamanda kontrol değerlerini incelemiştir. Florida atlantik üniversitesi robotik laboratuvarda çalışan Yrd. Doç. Dr. Erik D.Engeberg ile birlikte almış oldukları patent ile sualtı robotik elde kullanabilecekleri iki farklı mekatronik gripper prototipi geliştirdiler. Nikel-titanyum şekil bellekli alaşım kullanılarak geliştirilen robotik gripper prototipleri için uluslar arası paten almışlardır. Dalgıçlar tarafından yapılan birçok uygulama artık sualtı robotik sistem kullanılarak yapılmaktadır. İnsansız sualtı araçları ve kaynak, mayın imha gibi muayeneleri ve hatta sualtı arkeolojik çalışmalar alanında kullanılmaktadır.
  İnsansız sualtı robotik sistemlerin en önemli olan parçalarından birisi olan, sualtı objeleri tutma, taşıma ve inceleme yapabileceği kısımdır. Savaş Dilibal tarafınca alınan patentte uygulanan teknikler kullanılarak geliştirilecek olan nikel-titanyum gripper mekanizmaları su altı insan elinin bile yapabileceği işlevlerin birçoğunu hassas olarak yerine getirebilecektir. Patentte yer alan robotik mekanizma bugüne kadar geleneksel olarak kullanılan hidrolik pnömatik veya elektrik motor sistemleri ile çalışan gripper mekanizmalardan daha farklı olarak NİTİ şekil bellekli alaşımlar kullanılarak geliştirilmiştir. Gripper mekanizma içinde kullanılan niti şekil bellek alaşımlar fleksör ve ekstansör kas yapısına benzer bir şekilde tutma, bırakma işlemlerini ısıtma ve soğutma ile antagonistik olarak yapabilmektedir.