Su Terazisini Kim Buldu

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Bella tarafından 27 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Su Terazisini İlk Kim Buldu,  Su Terazisi Kimin İcadı;
  Su terazisi, bir yüzeyin tam dikey yada tam yatay olup olmadığını tespit etmekte kullanılan bir kontrol aletidir.
  Su terazisini ilk olarak Mısırlılar bulmuşlardır. Mısırlıların kullandığı A biçimindeki su terazisinde tepe noktasından sarkıtılan şakül ipinin Anın bacaklarını bitiştiren yatay hattın tam ortasındaki markayla çalışması, Anın oturduğu düzlemin tam yatay olduğunu gösteriyordu.

  1630 senesinde İtalyan astronomve katolik bir rahip olan Giovanni Battista Riccioli, iki cam tüpten dirseği bir hortumla birleştirerek ilk su terazisini yapmıştır. Cam tüplerdeki su seviyesinin aynı olması, su terâzisinin yatay durduğunu gösteriyordu.

  [​IMG]

  Bunu, bir cam tüp içinde konulan su ile yapılan su terazisi takip etti. Tüp içindeki suyun üstünde bulunan hava kabarcığı tüpün tam ortasında durduğu vakit, su terazisi yatay konuma gelmiştir. Hava kabarcıklı su terazilerinin çok çeşitli maksatlara göre türleri de yapılmıştır. Su terazileri yatay, dik ve kırk beş derece açıları gösterecek şekilde üç ayrı kabarcıklı su tüpünün karışımı şeklinde de
  yapılmıştır. En mükemmel su terazisi klinometre (meyilölçer) adı verilenidir. Klinometrede düzlemin her yöndeki meyli açı olarak ölçülebilir. Hava kabarcığı sıfır değerine getirilerek klinometre, basit su terazisi olarak kullanılabilir.

  Giovanni Battista Riccioli
  [​IMG]