Su kirliliği nasıl oluşur kısaca

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Demet tarafından 19 Kas 2014 tarihinde açılan konu

 1. Su kirliliği nasıl oluşur kısaca

  Su Kirliliği Tanımı kısaca : su kaynağının kimyasal, fiziksel, bakteriyolojik, radyoaktif ve ekolojik özelliklerinin olumsuz yönde değişmesi, şeklinde gözlenen ve doğrudan veya dolaylı yoldan biyolojik kaynaklarda, insan sağlığında, su ürünlerinde, su kalitesinde ve suyun diğer amaçlarla kullanılmasında engelleyici bozulmalar yaratacak madde ve enerji atıklarının boşaltılmasını ifade etmektedir.

  Su kirlilği çevre kirlenmesiyle paralel bir şekilde gerçekleşir. Gerek topraktaki atıklar gerekse havaya gaz ve duman şeklinde bırakılan atıklar (havadan ağır) zamanla toprağa çökerek oradan suya karışırlar. Yağmur ve Kar yağışları ile birlikte de havadaki kirli toz, duman ve gazlar yine suya karışabilirler.

  su kirliliğinin oluşma nedenleri
  Su kirliliği büyük oranda fabrika atıklarının temiz göl ve nehirlere boşaltılması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur.

  Su kirliliği daha çok büyük tatil sitelerinde deniz kıyılarına inşa edilen otellerin etrafında görülür. Otellerin çöplerini denize boşaltması sonucu bu bölgelerde kirlilik artar.

  Su kirliliğinin görüldüğü bir başka yer ise yine tatil köylerinde veya denize kıyısı olan büyükşehirlerde görülmesidir. Büyükşehirlerde arıtma tesislerinin yetersiz olmasından dolayı kanalizasyon suları ve çöpler denize boşaltılmakta ve bu durum suyun kirlenmesine yol açmaktadır.

  Evsel atıklar, kullanılmış yağlar, piller, sıvı atıklar ve bunun gibi pek çok atık maddenin denize dökülmesinden dolayı da kirlilik görülmektedir.