su kirliliği ile ilgili makaleler

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 11 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. su kirliliği ile ilgili makaleler

  Su kirliliği, göl, nehir, okyanus, deniz ve yeraltı suları gibi su barındıran havzalarda görülen kirliliğe verilen genel addır. Her çeşit su kirliliği, kirliliğin bulunduğu havzanın çevresinde veya içinde yaşayan organizmalara ve bitkilere zarar verdiği gibi, çeşitli türlerin ve biyolojik toplulukların yok olmasına ortam hazırlar.

  Su kirliliği, içinde zararlı bileşenler barındıran atık suların, yeterli arıtım işleminden geçmeksizin havzalara boşaltılmasıyla meydana gelir.

  Su kirliliği, küresel olarak büyük bir sorun olduğu gibi, birçok ölüm ve salgın hastalık olaylarının nedeni olarak görülmektedir. Günde 14,000 insan doğrudan veya dolaylı olarak su kirliliğinin neden olduğu hastalıklar sonucunda yaşamını yitirmektedir. Buna ek olarak gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde görülen akut sorunların yanında, bu kirliliğin azaltılması için çalışmalar yapılmaktadır.

  Bugün dünyada yüzde olarak en çok kirli su havzasına sahip olan ülke Amerika Birleşik Devletleri'dir. Son zamanlarda yapılan ulusal bir araştırmada bu ülkedeki nehir havzalarının yüzde kırk beşi, göl havzalarının yüzde kırk yedisi, liman ve haliçlerin yüzde otuz ikisi kirlenmiş durumdadır. Su kirliliği kavramı, genel olarak insanların neden olduğu etkenlerden dolayı oluşan kirliliği tanımlamak için kullanılır. Ancak kimi zamanlarda bazı canlı türlerindeki bozulan dengeler sonucunda da diğer canlılarca su kirliliği oluşabilmektedir.

  Doğal yoldan oluşan su kirliliğinin nedenleri arasında yanardağlar, aşırı alg üremesi, rüzgarlar ve depremler yer almaktadır. Bunların dışında su kirliliği sınıflandırmalarında farklı ölçütler ve farklı kirlilik çeşitleri bulunmaktadır.

  İzzet Beylik
   


Similar Threads: kirliliği ilgili
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Çevre kirliliği ile ilgili 4 kıtalık şiir 23 Nisan 2012
Sorun Cevaplayalım çevre kirliliğiyle ilgili kısa şiirler ve yazılar 20 Mart 2012
Sorun Cevaplayalım Çevre kirliliği ile ilgili şiir kısa 24 Şubat 2011
Sorun Cevaplayalım Çevre Kirliliği İle İlgili Fotoğraflar 15 Ocak 2011
Sorun Cevaplayalım çevre kirliliği ile ilgili ödev kapakları 10 Ocak 2011