Su Jimnastiği Nasıl Yapılır

'Kişisel Bakım' forumunda EyLüL tarafından 12 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Su jimnastiğiyle formda kalmak için


  Bacak ve baldırlar

  Boyunuzu geçmeyecek kadar suda, ayaklarınızı omuz hizasında açın ve yere sağlam basmış halde iki elinizi belinize koyun. Şimdi sağ bacağınızı hiç bükmeden gergin şekilde sağa yanınıza doğru beliniz hizasına kaldırıp indirin. Sonra aynı hareketi sol bacağınızla ters yöne tekrarlayın.

  Süre: Haftada 3 gün, her bacak 10ar tekrar 2.hedef:popo ve bacak kasları

  [​IMG]

  Şimdi aynı hareketi geriye doğru uygulayacağız. Elleriniz belinizdeyken sağ bacağınızı bükmeden geriye doğru uzatın. Hareketi daha kolay yapabilmek için bedeninizin üst kısmını hafif öne eğebilirsiniz. Sayıyı tamamladıktan sonra diğer bacakla hareketi tekrar edin.

  Süre: Haftada 3 gün, her bacak 10ar tekrar

  Kalça,bel ve bacaklar

  Çok basit, sadece koşuyoruz! Suyun içinde parmak uçlarımızda, suyun kuvvetine karşı gelerek hızlı adımlarla koşuyoruz. Kolay dedikse de bir süre sonra yorulup pes etmeyin, süreyi tamamlayın.

  Süre:Haftada 3 gün en az 5 dakika

  Omuzlar,kol ve göğüs kasları

  İki elinizi havuzun kenarındaki taşlara sağlam bir şekilde yerleştirin. Vücudunuzu hiç bükmeden gergin şekilde kollarınızdan destek alarak kendinizi yukarı çekin ve aşağı bırakın.

  Süre: Haftada 3 gün, 10ar tekrar

  [​IMG]

  5.hedef:Karın ve göğüs kasları

  İki elinizie havuzun kenarından destek alarak kendinizi havuzun duvarına doğru çekin, bu sırada bacaklarınızı da bükerek üst bedeninize doğru çekip yukarı kaldırın. Suyun kaldırma kuvveti bu egzersizde size yardım edecek. İki dizi aynı anda kendinize çekmekte zorlanıyorsanız, egzersizi tek bacak halinde de uygulayabilirsiniz.

  Süre: Haftada 3 gün, 10 tekrar

  Bel bölgesi ve kol kasları

  Suyun içinde iki bacağınızı omuz hizasında açmış halde yere sağlam basın. Şimdi iki kolunuzu yanlara gergin şekilde açın, beliniz yardımıyla sağa ve sola dönebildiğiniz kadar hızlı hızlı dönün.


  Sürekli su jimnastiği yapmak bacakların, omuzların ve sırtın güçlenmesini sağlar. Bu ise günlük yaşamda vücut duruşunu düzelterek hatalı duruş nedeniyle ortaya çıkabilecek problemleri önler.

  Çalışan kaslarınızın bir yandan esnekliği artarken bir yandan da ritmik nefes alış verişlerle kendinizi daha sakin hissetmeye başlarsınız. Aquagym başlamadan önce midenizin dolu olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bacaklarınıza kramp girebilir.

  Bunun için egzersize başlamadan en az 1 saat önce yemek yemiş olmalısınız. Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise özellikle egzersize başladığınız ilk günlerde kendinizi fazla yormamak.

  Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler,

  Egzersizleri tam olarak yapabilmek için, su seviyesi omuzların hemen altında olmalı.
  Aquagym'in zamanlaması, haftada en az 3 kez ve yarım saat şeklinde düzenlenmeli. Ancak başlangıçta 10-15 dk ile başlanmalı daha sonra yavaş yavaş süre arttırılmalıdır.

  Su içinde yapılan egzersizlerle de büyük miktarda su kaybedilir bu nedenle havuzdan çıkınca bol su içilmelidir.
  Egzersizleri yaparken hem ağızdan hem de burundan nefes alıp verilmeli. Hareketler kademeli olarak arttırılmalı vücudu zorlamamalıdır.