Su Gibi Aziz Ol

'Sorularla İslamiyet' forumunda DiScOvErEr tarafından 17 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. Su gibi aziz ol, yani hem su gibi mütevazi , haddini bilen, hem de su gibi kıymetli. Gönüllerine bereket, ne güzel bir duâ!
  Su hayattır, su azizdir.

  Su hem hayat, hem de değer katar. Hem kendisi çok kıymetlidir, hem de bulunduğu yeri kıymetlendirir.
  Nerede su varsa orada hayat vardır, orada izzet vardır. Suyun bulunmadığı bir hayat düşünebilir misiniz?
  Su üzerine söylenecek çok şey var. İlk akla geleni, atalarımızdan yadigâr bir dua; kısa ve öz: Su ikram edildiğinde içilir, Allaha hamd edilir ve arkasından suyu verene su gibi aziz olasın diye dua edilir.

  Su gibi aziz olmak ne güzel söz

  Su alabildiğine mütevazi ve alabildiğine kıymetlidir. Su gökten indirilmiş olmasına rağmen bulunduğu yerin en aşağı kısmında durur, oraya akar. Mütevazilik yaradılışındadır. O mütevazi oldukça değeri artar. Aşağıya akar, akar da toprağa karışır, her şeye can katar.


  Tevazuyu belki su kadar başka bir varlık anlatamaz. Onun mütevaziliğinin eşsizliği kadar kıymeti de eşsizdir. Demiştik ya, onsuz hayat olmaz. Kainatın sahibi, Her şeyi sudan canlı kıldık (Enbiya, 30) buyurarak, mütevaziliğine karşılık suya verdiği değeri ilan eder.


  Su gibi aziz ol, yani hem su gibi mütevazi , haddini bilen, hem de su gibi kıymetli.
  Gönüllerine bereket, ne güzel bir dua

  Temiz ve temizleyen
  Suyun kıymetinin önemli sebeplerinden birisi de hem temiz, hem de temizleyici olmasıdır. Suyun bulunmadığı yerde temizlik olabilir mi?


  Yüce Mevlâ suyun tertemiz olduğunu şu ayette beyan buyuruyor: Biz, ölü olan toprağa can vermek, yarattığımız nice hayvanların ve nice insanların susuzluğunu gidermek için gökten tertemiz su indirdik (Furkan, 48, 49)
  Yüce Mevlâ, suyu tertemiz olarak belirli bir miktarla ( Müminûn , 18 ) gökten indirdi ve onu yeryüzünde kaynaklara yerleştirdi (Zümer , 21). Tertemiz olan suyun aynı zamanda temizleyici olduğunu bize bildirdi.


  Bedir savaşı esnasıydı. Peygamber (s.a.v.) Efendimizin ordusu susuz kalmıştı. Yorgunluk ve kalplerde gevşeklik baş göstermişti. Herkesi hafif bir uyku sardı. Ansızın yağan yağmurla kendilerine geldiler. Yüce Mevlâ olayı şöyle anlattı:
  O zaman (Allah, kendi) katından bir güven olmak üzere sizi hafif bir uykuya daldırıyordu; sizi temizlemek, şeytanın pisliğini (verdiği vesveseyi) sizden gidermek, kalplerinizi birbirine bağlamak ve savaşta sebat ettirmek için üzerinize bir su indiriyordu. ( Enfâl , 11)


  İnsan düşününce anlıyor, su gibi aziz olasın olağanüstü güzellikte bir teşekkür ve dua: Su gibi tertemiz olasın. Maddi ve manevi kirlerden uzak olasın. Ve& Su gibi başkalarını temizleyesin, bulunduğun yerlerde zulmü, kötülükleri gideresin; insanların kederlerini ve sıkıntılarını yıkayasın Su gibi
  O kötülükler, o sıkıntılar sana zarar vermesin, sana bulaşmasın. Su gibi Sen yine Allahın yaratmış olduğu en güzel hal üzere, Onun halifesi olarak hizmetine devam edesin. Su gibi


  Su gibi mütevazi ,
  Su gibi kıymetli,
  Su gibi tertemiz,
  Su gibi temizleyici,
  Kısaca su gibi aziz olmak dileği ile!


  [​IMG]
    2. Cevap: Su Gibi Aziz Ol

  Su gibi aziz ol, yani hem su gibi mütevazi , haddini bilen, hem de su gibi kıymetli. Susuz hayat düşünülemez..Suyun değerini anlatan anlamlı güzel bir paylaşımdı ellerine sağlık Discoverer..:f40: