Stresle Baş Etme Yolları

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 15 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Stresle Baş Etme Yolları nelerdir?

  Stres günümüzün en büyük sıkıntılarından biri insanlar stres nedeniyle hayatlarını kendilene zehir ediyorlar.Stresle baş etmenin yolları hakkında sizlere kısa önerilerimiz olacak sizlerde bu önerileri dikkate alırsanız stresten uzak ahat ve güzel bir hayat yaşayabilirsiniz.

  Gülümseyin somurtmayın;
  Yapılan araştırmalara göre gülmek vücudu rahatlatır, beyni dinginleştirir, kişiye zevk ve umut verdiği gibi; sorunlarını ve acılarını unutturur. E, boşuna dememişler en iyi ilaç gülmektir diye. Vücut ve ruh sağlığı için stresli zamanlarınızda bile gülmeyi ihmal etmeyin. Hatta sizi strese sokan durumu sevdiklerinizle paylaşıp, konuyla dalga geçerek ağlanacak halimize gülüyoruz” moduna bile girebilirsiniz.

  Dengeli ve sağlıklı beslenin

  Stresli olduğunuz zamanlarda kendinizi çikolata, pasta, cips tarzı besinlere veriyor olabilirsiniz. Anlık bir mutluluk hissetseniz de, sürekli stres altında olan insanlar için bu tarz bir beslenme biçimi oldukça zararlıdır. Yeşil gıdalar tüketerek bağışıklığınızı güçlendirin ve zihinsel olarak arının. Beden ve zihne faydalı besinler size uzun vadede iyi gelecektir.

  Spor ve egzersiz yapmayı ihmal etmeyin

  Gevşemek şart! Gün içinde nefes almayı unuttuğunuzun farkında mısınız? En azında “iyi nefes” almadığımız kesin. Yapmamız gereken şey, ağır bir şekilde burnumuzdan derin bir nefes alıp vermek. Hepsi bu, evet… Bunu stres altında olduğunuz anlarda egzersiz olarak yapabilirsiniz. En az 40 kez düzenli bir şekilde nefes alıp verirseniz, bedendeki oksijen miktarı da artacak ve stres anında ortaya çıkan adrenalin azalacaktır. Böylece sakinleşip, ruhsal dengemizi sağlayabiliriz.