stresin mideye vurması

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Meryem tarafından 21 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Huzursuz Bağırsak Sendromu: İngilizce adı “Irritable Bowel Syndrome” olan huzursuz bağırsak sendromu stresle yakından ilgili bir sindirim rahatsızlığıdır. Stresli olduğumuzda beynin salgıladığı hormonlar bağırsaklarda kasılmaya neden olabilir. Bu kasılmalar sonucunda ise ishal, kabızlık ve mide krampları görülebilir.

  Mide Ağrıları: Nedeni bilinmeyen mide ağrıları genellikle stresle ilişkilendirilmektedir. Huzursuz bağırsak sendromunda olduğu gibi stres anında salgılanan hormonlar midede kramplara ve ağrılara yol açabilir. Bu ağrıları mide bulantısı, mide ekşimesi, fazla mide asidi üretimi ve gaz eşlik edebilir.  Mide Ülseri: Uzun süre kontrol altına alınamayan stres mide ülserine neden olabilir. Mideyle ilgili pek çok hastalığın nedenleri arasında kaygı ve stres ilk sıralarda gelmektedir. Erken dönemde tedavi edilmeyen mide ülseri mide kanaması ve anemi gibi diğer sorunlara ortam hazırlar.

  Neler Yapılabilir?

  Sağlıklı bir beslenme programı uygulamanıza rağmen nedenini tam olarak bilmediğiniz mide ağrıları, kramplar, gaz ve mide ekşimesi gibi sorunlar yaşıyorsanız bunun nedeni stres olabilir. Stresin tehlikeli yönü çoğumuzun streste olup olmadığını bilmemesidir. Yani uzun dönemli stres nedeniyle ülser olana kadar stresli olduğumuzun farkında bile olmayabiliriz.

  İşte bu dönemlerde yakınlarımıza kulak vermek en doğrusu olacaktır. Çevrenizde bulunan eşiniz, arkadaşlarınız veya aile bireylerinizi dinleyin. Size sık sık “çok gerginsin”, “aşırı tepki veriyorsun”, “biraz sakin ol”, “çok sessizsin” gibi şeyler söylüyorlarsa bu yaşadığınız stres nedeniyle olabilir.

  Stresi azaltmak içinse farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Örneğin düzenli spor yapmak, tüm dünyada pek çok uzman tarafından stresi azaltmak için en az ilaçlar kadar önerilen bir yöntemdir. İşle veya okulla evi ayırmayı becerebilmek, burada yaşadığınız sorunları eve taşımamak stresi önemli oranda azaltacaktır. Boş vakitlerinizde ya da tatil günlerinizde TV karşısında zaman öldürmek yerine sevdiğiniz bir hobiyle uğraşmayı deneyebilir veya yanındayken kendinizi iyi hissettiğiniz insanlarla bir araya gelebilirsiniz.

  Bazı durumlarda insanın tek başına stresi ve kaygıyı azaltması mümkün olmayabilir. Tedavi edilmeyen stres ve kaygı fiziksel ve ruhsal sorunları derinleştirebilir. Koşullar kötüleşmeden önce profesyonel yardım alabilirsiniz. Stres ve kaygı için sadece terapi veya ilaç tedavisi ya da her ikisi birlikte kullanılabilir.