Stres Saçları Beyazlatıyor

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 24 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Stres Saçları Beyazlatır mı?
  Stres saçları beyazlatıyor
  Stres Saçları Beyazlatıyor
  [​IMG]
  Sadece saç beyazlatsa iyi, kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açıyor...

  Amerikalı bilim adamları, aşırı stres altında kalmanın saçların beyazlamasından kansere kadar birçok hastalığa neden olduğunu belirtti. Kuzey Carolina’daki Duke Üniversitesi’nden Prof. Robert Lefkowitz’in liderliğindeki araştırma Nature dergisinde yayınlandı. Araştırmada stresin neden olduğu adrenalin salgısının saçların kırlaşması gibi kozmetik gelişmelerin yanı sıra kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabileceği görüldü.

  Stres saçları beyazlatıyor

  AMERİKALI bilim adamları, aşırı stres altında kalmanın saçların beyazlamasından kansere kadar birçok hastalığa neden olduğunu belirtti.Kuzey Carolina’daki Duke Üniversitesi’nden Prof. Robert Lefkowitz’in liderliğindeki araştırma Nature dergisinde yayınlandı. Araştırmada stresin neden olduğu adrenalin salgısının saçların kırlaşması gibi kozmetik gelişmelerin yanı sıra kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabileceği görüldü

  Stres Saçları Beyazlatır mı?


  Öldürücü Tıbbi Hurafeler" (Medical Myths that Can Kill You) kitabının yazarı olan ve NBC’nin tıbbi editörlüğünü yapan Dr. Nancy L. Snyderman bu konuda şöyle diyor:

  “Gereğinden fazla stres içimizi de dışımızı da yaşlandırır.”

  Stres, sağlıklı hücreleri olumsuz yönde etkileyen çok sayıda çöpçü moleküllerin ve serbest radikallerin ortaya çıkmasına sebep olur ve vücuttaki stres hormonlarının seviyesini artırır. Buna rağmen, stresli bir günün saçlara ak düşürdüğüne dair şimdiye kadar herhangi bir bilimsel kanıt elde edilmiş değil.

  Dr. Snyderman’a göre; saçların beyazlaması daha çok genetik ile ilişkili. Saç ürünleriyle beyazları kapatmak bu kadar kolayken bu konuya bu kadar takılmamak gerekiyor. Beyazlamanın temelinde genetik nedenlerin olduğunu düşünen bilim insanlarının yanında farklı görüşlere sahip olanlar da yok değil.

  Sinai Hastenesi'nin aile hekimliği başkanlığını yürüten Dr. Tyler Cymet, retrospektif (geriye dönük) bir çalışmalarında iki ila üç yıl stres altında kalan hastalarının saçlarının beyazladığını tespit ettiklerini
  bildiriyor.

  Saçların yapısını oluşturan renksiz bir protein olan keratini üreten keratinosit denen hücrelerin komşuluğunda melanositler bulunur. Melanositler, melanin adı verilen ve saça renk veren özel bir pigment üretirler. Bu pigmentler melanozom paketçikleri halinde keratinositlere taşınır.

  Saç melaninleri iki form halinde bulunur; ömelanin (koyu kahverengi veya siyah) ve feomelanin (sarı veya kızıl). Her iki formun farklı oranlardaki kombinasyonları ise ortaya çok geniş bir yelpazede yer alan saç renklerini çıkarır. Saçımız sahip olduğu melaninin çoğunu kaybettiğinde gri, hepsini kaybettiğinde ise beyaz bir renk alır.