Stres Kırığı Tedavisi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 30 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Stres Kırığı Tedavisi Nedir?
  Stres kırıkları nedir Stres kırıkları tedavisi
  Stres Kırığı Nasıl Oluşur, Stres Kırıkları Sebepleri Nelerdir

  Stres kırıkları, kemikte, aşırı kullanımdan veya tekrar eden uygulamadan ileri gelen, örneğin tekrar tekrar zıplasanız veya tutarlı biçimde uzun mesafelerde koşacak olsanız ayaklarınızda oluşacak çatlaklar gibi, minik çatlaklardır. Bu kırıklar aynı zamanda osteoporoz (kemik erimesi) gibi bir rahatsızlık nedeniyle zayıf düşmüş olan kemiğin normal kullanımından ötürü de oluşabilir.

  Stres kırıkları, herhangi bir kemikte oluşabilir, ancak en çok bacağınızın alt kısmının ve ayağınızın ağırlık taşıyan kısımlarına musallat olurlar.

  Sporcularda, stres kırıkları en yaygın yaralanmalar arasındadır. Atletizm sporcuları özellikle hassas durumdadır, yaralanmaların yarısından hayli fazla bölümü bu sporcularda görülmektedir.
  Kadın sporcular, stres kırıklarına karşı özellikle hassas olabilir, düztaban, ayak kıvrımları sert bireyler de daha fazla risk altında olabilir.

  Ancak herkes stres kırığı yaşayabilir; örneğin, sporcu olmayan ve yeni bir egzersiz programına başlayan ya da uzun bir yürüyüşe çıkan biri de "çok kısa sürede çok şey" yaparsa risk altında olabilir. Doktorunuz, stres kırığını teşhis etmek için röntgenden veya kemik testinden yararlanabilir.

  En basit vakada, stres kırığının tedavisi, yaralanmadan etkilenen alana buz uygulamak ve bol bol istirahat etmeyi içerir. Daha ağır vakalarda kırık tahtası kullanma veya alçıya alma, bazen de kemiğin iyileşmesine yardım etmek için cerrahi olarak iğne takılması gerekebilir.

  Stres Kırığı Nasıl Tedavi Edilir

  Stres kırıklarında en önemli tedavi parametresi kişinin stres yüke yol açan faktörünü ortadan kaldırmaktır. Doğru ayakkabı kullanımı, aşırı sportif faaliyete son verilmesi, ayaktaki deformiteyi düzeltecek ya da yanlış yük dağılımını düzeltecek tabanlık kullanımı önemli tedbirler arasındadır.

  Ancak stres kırığı ile karşılaşıldığı zaman tedavinin ilk aşamasında en önemli parametre ayağın istirahate alınmasıdır. Önce yaklaşık 3 hafta hiç yük vermeme, ardından yaklaşık 3-6 hafta kısmi yük verme ile hastanın yanlış yük vermekten kaynaklanan kemik içi basıncı azaltılmaya çalışılır.

  Bu dönemde yapılan fizik tedavi ve rehabilitasyon ile ayağın adale gücünün normal kalması ve ayakta gelişmiş ödemin azaltılmasın çaba sarfedilir.
   
 2. Aşırı spordan kaval kemiğimde stres kırığı oluştu ve ancak MR çekilerek tespit edilebildi, 6 hafta hiç yük vermeden koltuk değnekleriyle dolaştım, sonraki 3 hafta tek koltuk değneğiyle kısmi yük vermeye başladım, gelişmeleri anlayabilmek için şimdi yeni bir MR çekilecek
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 May 2014
Yükleniyor...