Stres Hormonu Nedir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 20 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Stres Hormonu
  Stres Hormonu Kortizol
  Stres Hormonu HakkındaBilgi

  Stresli zamanlarda kişideki stres hormonu fazla salgılanıyor ve kişi kendini yemeğe vererek bu fazla salgılanan hormonun eksikliğini gideriyor. Stres hormonlarını düzene sokan bitkiler öneriler hakkında tüm merak edilenler bu sayfamızda yer almaktadır..

  Stres hormonu hakkında bilgiler
  Şişmanlığa yol açan etkenlerden biri de, depresyon. Vücut kimyasının değişmesine neden olan depresyon sırasında, stres hormonunun salgılanma miktarı artıyor. Kişi, hissettiği stresi durdurmak için, daha fazla yiyerek ya da abur cubur atıştırarak bir nevi, tatmin yöntemi buluyor.

  Stres hormonu denilen kortizol hakkında bilmeniz gerekenler

  İşte stres hormonu denilen kortizol hakkında söylenen basmakalıp sözler: “Kortizol, tehdit altındayken; vücudunuzun bir sapan gibi dışarı fırlattığı şeydir. “Stres anındayken beynimiz şu komutu verir: Savaş ya da kaç! “Çok fazla kortizol salınımı; kilo alımı, depresyon ve yüksek kan basıncına neden olur. Bu üçünü de seven kimse yoktur.

  Bu basmakalıp sözleri bir kenara bırakıp, tıptaki yeni gelişmelere bakacak olursak Son dönemde yapılan çalışmalar, ansızın gelen stresin; çok az derecede kortizol hormonu salgılayıp, enerjiyi dengelemeye yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmalara göre düşük seviyedeki kortizol hormonu, kronik yorgunluk sendromu ile fibromiyalji ile bağlantılı Bu arada fibromiyalji, özellikle kadınlarda görülen; sırt, boyun, omuzlar ve kalçalarda belirgin olmak üzere yaygın kas-eklem ağrısı ile yorgunluk, sabah tutukluğu ile karakterize olan kronik bir kas iskelet sistemi hastalığı İşin ilginç yanı şu ki en sağlıklı kadınlar bile bundan etkilenebilir. Yani düşük seviyedeki kortizol hormonu salgılayan kadınlar daha fazla risk altında olabilir. 195 genç kadın üzerinde yapılan araştırma da bunu doğruluyor. Bu araştırmaya göre; sabahları düşük kortizol değerlerine sahip olan kadınlar, kendilerini daha yorgun hissediyor.