Stres Çabuk Öldürüyor

'Sağlık Rehberi' forumunda bynness tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


  1. Stres Çabuk Öldürüyor
    Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Savaş, araştırma sonucu, hemen tüm psikiyatrik hastalıklarda vücutta oksidatif stresin arttığını belirlediklerini söyledi.

    Prof. Dr. Savaş, geçen yılın mart ayında düzenlenen 5. Ulusal Anksiyete Kongresi?nde ?Obsesif Kompulsif Bozuklukta Serüloplazmin Düzeyleri? adlı çalışmayla En İyi Genç Araştırmacı Ödülü?nü aldıklarını, bu çalışmada takıntı hastalığı (obsesif kompulsif bozukluk) yaşayan hastalarda serüloplazmin (bir antioksidan madde) düzeylerinin yüksek olduğunun gösterildiğini belirtti.

    Savaş, vücudun ortaya çıkan oksidatif stresle (vücutta oksijenle oluşan bir dizi kimyasal reaksiyonun ortaya çıkan zararlı ürünlerinin yol açtığı zorlanma) başa çıkmak için bazı kimyasalları salgılamak zorunda olması nedeniyle serüloplazmini de yüksek olarak salgılamak zorunda olduğunu, serüloplazminin antioksidan bir madde olduğunu, vücudun salgıladığı oksidatif stres parametrelerine karşı koruyucu bir madde olduğunu ifade etti.
     


Similar Threads: Stres Çabuk
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Stresten nasıl uzaklaşılır? 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Stresle Baş Etme Yolları 15 Mart 2014
Sağlık Rehberi Hipnoz Stres nedir nedenleri 22 Aralık 2012
Sağlık Rehberi Stresten Burun Kanaması 25 Kasım 2012
Sağlık Rehberi Stres Sağırlık Nedeni Olabilir 14 Eylül 2012